Innowacje na wschodzie

Dorota Zawiślińska
opublikowano: 15-08-2017, 22:00

W ciągu trzech miesięcy PARP wybierze do dofinansowania firmy, które wdrożą wyniki prac B+R.

Do końca lipca przedstawiciele biznesu z województw: lubelskiego, podkarpackiego, podlaskiego, świętokrzyskiego i warmińsko-mazurskiego, mogli starać się o dotacje na projekty związane z wprowadzaniem na rynek oryginalnych rozwiązań. Strumień pieniędzy popłynie do przedsiębiorców realizujących inwestycje, których celem jest powstanie nowatorskich — przynajmniej na poziomie kraju — produktów dzięki wdrożeniu własnych lub zakupionych wyników prac badawczo-rozwojowych. Granty oferowało poddziałanie 1.3.1 programu Polska Wschodnia (POPW). Budżet konkursu wynosił 195 mln zł.

Do Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wpłynęło 105 wniosków, a ich wartość dofinansowania sięgnęła blisko 442 mln zł. Adam Hamryszczak, wiceminister rozwoju, zwraca uwagę, że aż 92 proc. przedstawicieli biznesu ubiegających się o grant planuje inwestycje w średnich i mniejszych miastach makroregionu. — Innowacje to nie tylko domena większych firm z dużych miast. Przedsiębiorcy ze wschodniej Polski udowadniają, że tak być nie musi. Większość naszych wnioskodawców to przedstawiciele biznesu z takich miejscowości, jak Kraśnik, Sanok czy Reszel. Cieszy nas fakt, że pieniądze z POPW trafią do firm powiązanych z lokalnymi społecznościami i rynkami pracy — podkreśla Adam Hamryszczak. Firmy mogły starać się o dotacje w wysokości do 7 mln zł.

— Przedsiębiorcy wiedzą, że dzięki oryginalnym pomysłom mogą pozyskać nowych klientów i istotnie zwiększyć przychody swoich firm. Stąd tak duże zainteresowanie udzielanym przez nas wsparciem — wartość złożonych wniosków ponad dwukrotnie przekroczyła dostępny budżet konkursu — zaznacza Adam Hamryszczak. Ciekawy biznes, który powstał we wschodniej Polsce dzięki unijnym dotacjom, realizuje augustowska spółka BiaVita Polska, działająca w branży medycznej. Firma wprowadziła do swojej oferty nowy system diagnostyki i rehabilitacji zaburzeń układu krążenia. Natomiast producent mebli z Zamościa, spółka Masket, przeznaczyła unijne wparcie na wybudowanie zakładu produkcyjnego. Powstają tam meble z nowatorskim systemem podsufitowego montażu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Innowacje na wschodzie