Innowacje to nie polski priorytet

DCZ
opublikowano: 05-03-2010, 00:00

W Europie szef pionu personalnego jest członkiem zarządu aż w 84 proc. firm. W Polsce — tylko w 29 proc.

W Europie szef pionu personalnego jest członkiem zarządu aż w 84 proc. firm. W Polsce — tylko w 29 proc.

Polskie firmy po raz pierwszy mogły otrzymać certyfikaty Top Employers, potwierdzające utrzymywanie najwyższych standardów w zarządzaniu zasobami ludzkimi. Przyznający certyfikaty Instytut CRF przeprowadził analizę wyselekcjonowanych polskich firm. Badanie obejmowało ankietę i wywiady z kadrą zarządzającą i pracownikami.

Wyniki wskazują, że priorytety biznesowe firm w Polsce to: pozyskiwanie i utrzymywanie klientów, budowanie marki, rozwój pracowników, opracowanie nowych produktów i usług. Są zbliżone do tych, jakie deklarują firmy europejskie, ale tam na trzecim miejscu znalazła się kategoria innowacje/postęp techniczny. W polskich firmach znalazła się dopiero na dziesiątej pozycji.

Priorytety HR polskich firm koncentrują się przede wszystkim na rozwijaniu talentów pracowników i na monitorowaniu ich zaangażowania odpowiednio do ich predyspozycji. W Europie natomiast najważniejszym priorytetem jest przekształcenie działu kadr w partnera strategicznego dla zarządu. Wynika to przede wszyst- kim z innej pozycji działów HR w strukturach polskich i europejskich firm. W Europie HR-owiec jest członkiem zarządu aż w 84 proc. przedsiębiorstw, gdy w Polsce tylko w 29 proc. badanych firm.

Co jeszcze pokazało badanie? Rotacja polskich pracowników w ciągu roku jest znacząco wyższa niż średnia europejska (15,7 proc. do 9,9 proc.). Polskie firmy mniej odczuwają brak specjalistów (14,3 proc. w porównaniu do 41,9 proc.). Więcej informacji: www.topemployers.pl.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DCZ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu