Innowacyjne biuro przyciąga talenty

opublikowano: 24-11-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Co muszą zaoferować szefowie, aby ich podwładni chętniej pracowali w firmie niż w domowym zaciszu? Więcej przestrzeni do kreatywnego myślenia i zacieśniania więzi.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • na co kandydaci zwracają uwagę w ofertach pracy
  • co może ich przekonać do pracy stacjonarnej
  • jakie rozwiązania wprowadzają pracodawcy

59 proc. osób poszukujących zatrudnienia zwraca szczególną uwagę na adres potencjalnego pracodawcy. Jest on dla nich najważniejszą informacją zawartą w ofercie pracy — wynika z badania firmy rekrutacyjnej Michael Page.

Prestiżowa lokalizacja

Kandydatom zależy przede wszystkim na dobrze skomunikowanej, a często także prestiżowej lokalizacji biura.

— Praca zdalna jest niewątpliwie bardzo wygodną alternatywą dla wielu osób aktywnych zawodowo, jednak nie zawsze warunki domowe mogą zastąpić udogodnienia nowoczesnego biura. Dlatego pracodawcy coraz częściej wykorzystują wizerunek siedziby firmy jako narzędzie w rekrutacji. Biuro odpowiadające na potrzeby obecnych i potencjalnych pracowników może być skutecznym sposobem na przyciąganie i utrzymanie talentów — mówi Marcin Fleszar, członek zarządu w Michael Page.

Nie ma wątpliwości, że siedziby firm muszą dostosować się do oczekiwań pracowników, aby zachęcić ich do wykonywania obowiązków służbowych w formule stacjonarnej, choćby tylko w częściowym wymiarze czasu pracy. Na co liczą podwładni? Na większą przestrzeń do kreatywnego myślenia i wspólnego spędzania czasu.

— Liczba pracowników w biurach zwiększyła się o około 15 proc. w porównaniu z poprzednim rokiem. Niektórych fachowców trudniej jest przekonać do pracy stacjonarnej. Wśród nich są m.in. specjaliści IT — podkreśla Marcin Fleszar.

Budować relacje

Do biur powracają przedstawiciele branż, w których niezbędne jest budowanie relacji w zespołach. Szczególnie dotyczy to sektorów HR, finansowego i prawniczego.

Marcin Fleszar podkreśla, że praca zdalna jest obecnie standardem w prawie wszystkich branżach. Większość pracowników nie wyobraża sobie powrotu do biura w pełnym wymiarze czasu pracy. Z badania firmy Michael Page wynika, że 59 proc. respondentów najchętniej wykonywałoby obowiązki służbowe wyłącznie zdalnie lub w systemie hybrydowym.

— Najbardziej pożądanym wariantem są trzy dni pracy w biurze i dwa w domu. Takie rozwiązanie zadowoliłoby co trzeciego ankietowanego. Aby zachęcić podwładnych do powrotu do firm, pracodawcy muszą przedstawić im realne korzyści. I to inne niż jeszcze dwa lata temu — mówi Marcin Fleszar.

Coraz więcej przedsiębiorców odchodzi od typowo korporacyjnej stylistyki biur. Decydują się na wnętrza, które bardziej przypominają domowe zacisze. Pracodawcy ograniczają też liczbę biurek w firmach na rzecz nowych przestrzeni, które sprzyjają zespołowej pracy koncepcyjnej lub nieformalnym spotkaniom podwładnych.

— Nowoczesne biuro powinno być zaprojektowane w taki sposób, aby były tam warunki do tworzenia innowacyjnych pomysłów i zacieśniania więzów międzyludzkich — wyjaśnia Marcin Fleszar.

Poznaj program konferencji online “Dyrektor Administracyjny 2023” >>

Nieformalne rozmowy

Z badania firmy Michael Page wynika, że 60 proc. respondentów ceni sobie nieformalne rozmowy w miejscu zatrudnienia, natomiast połowa możliwość zacieśniania więzów społecznych.

Niektórzy pracodawcy zamawiają katering do firmy i organizują wspólne śniadania z pracownikami. Doskonale wiedzą, że przyjście do biura to dla podwładnych również okazja do ograniczania swoich wydatków.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane