Innowacyjne zarządzanie energią

Partnerem publikacji jest proALPHA
opublikowano: 17-02-2023, 16:31
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Poznaj rozwiązania, które pomogą zmniejszyć zużycie energii w twoim przedsiębiorstwie.

Efektywne zarządzanie energią stało się jednym z kluczowych wyzwań stojących przed polskimi firmami. Dynamiczny wzrost cen surowców, wysokie opłaty klimatyczne, a także obowiązki weryfikacyjne związane z łańcuchami dostaw sprawiają, że przedsiębiorstwa muszą nie tylko monitorować, lecz również optymalizować wykorzystywanie energii podczas swojej codziennej działalności.

Nasze rozwiązania umożliwiają wskazanie potencjalnych obszarów, w których firmy mogą zmniejszyć zużycie energii. System ENIT ma całościowy ogląd na produkcję danego zakładu i pozwala na znalezienie takich punktów, w których można podnieść wydajność, co przekłada się na realne oszczędności – mówi Paweł Orzeszko, dyrektor zarządzający proALPHA Polska. [FOT. ARC]

Na pomoc przedsiębiorcom przychodzą innowacyjne technologie. Firma proALPHA, tegoroczny laureat konkursu Gazele Biznesu, oferuje swoim klientom autorskie system klasy ERP (ang. enterprise resource planning), czyli oprogramowanie do planowania zasobami przedsiębiorstwa pomagające firmom zarządzać ich podstawowymi procesami biznesowymi, w tym finansami, produkcją, łańcuchem dostaw i relacjami z klientami. Rozwiązania firmy są w ścisłej czołówce na rynku ERP w regionie DACH.

Grupa proALPHA stworzyła nową, oryginalną koncepcję o nazwie ERP+, zakładającą wsparcie przedsiębiorstw w obszarach wykraczających poza tradycyjne kompetencje systemów ERP. Jednym z tych obszarów jest właśnie efektywność energetyczna. Firma posiada w swoim portfolio oprogramowanie służące do monitorowania i optymalizacji wykorzystania energii w organizacji. Mowa o systemie ENIT.

Nah Ting Feng

— Misją proALPHA jest, by oferowane przez nas rozwiązania wspierały klientów w praktycznie wszystkich obszarach ich działalności. W dobie wysokich cen surowców i rosnących wymogów związanych z emisjami dwutlenku węgla efektywne zarządzanie energią staje się koniecznością biznesową. Dlatego proALPHA poszerzyła ofertę o rozwiązania z tego obszaru, które umożliwiają monitorowanie i sterowanie przepływami energii oraz transparentne przedstawienie zużycia i emisji w przedsiębiorstwach produkcyjnych — mówi Paweł Orzeszko, dyrektor zarządzający proALPHA Polska.

Rozwiązanie dla twojej firmy

Grupa proALPHA przejęła niemiecką spółkę ENIT w 2022 r. Dzięki temu może zintegrować innowacyjne rozwiązania opracowane przez firmę ze swoim systemem ERP. Rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością wśród klientów spółki. Ten w pełni zintegrowany z chmurą system pozwala na nieprzerwany monitoring zużycia energii oraz emisji CO2. Dzięki temu firmy mogą opracowywać odpowiednie strategie związane z optymalizacją w tych obszarach.

— Dzięki integracji technologii opracowanej przez ENIT z naszym portfolio ERP+ możemy oferować klientom dodatkowe wsparcie w obszarach optymalizacji kosztów oraz zrównoważonego rozwoju. Kryzys klimatyczny i jego konsekwencje są mocno odczuwalne również w środowisku przemysłowym, dlatego efektywność energetyczna jest jednym z kluczowych wyzwań stojących przed polskimi przedsiębiorstwami — powiedział Paweł Orzeszko.

Monitorowanie wykorzystania energii jest kluczem do trwałej poprawy efektywności całego przedsiębiorstwa w tym obszarze. Ważne jest jednak, żeby przedsiębiorcy upewnili się, że dane z ich zakładów są mierzalne. System ENIT pozwala na przejrzystą analizę zużycia i powiązanych kosztów w celu znalezienia możliwych oszczędności. Jak to działa w praktyce?

Przykładem może być tzw. unnoticed standby load, czyli sytuacja, w której system wykorzystuje energię, będąc „w stanie gotowości”, nie wykonując żadnej pracy ani nie produkując w tym czasie żadnych towarów. Jest to porównywalne do czerwonej lampki świecącej się po wyłączeniu telewizora w naszym domu. Różnica jest jednak taka, że fabryka zużywa znacząco więcej energii elektrycznej, przez co koszty takiego obciążenia postojowego mogą być ogromne. ENIT pozwala na zidentyfikowanie takiej sytuacji w łańcuchu produkcyjnym i wyeliminowanie niepotrzebnych strat energetycznych.

— Nasze rozwiązania umożliwiają wskazanie potencjalnych obszarów, w których firmy mogą zmniejszyć zużycie energii. Szczególnie w dużych przedsiębiorstwach produkcyjnych łatwo jest nie dostrzec, że dana maszyna pracuje z niską efektywnością. System ENIT ma całościowy ogląd na produkcję danego zakładu i pozwala na znalezienie takich punktów, w których można podnieść wydajność, co przekłada się na realne oszczędności. Dzięki ENIT można osiągnąć oszczędności w wysokości od 5 do 20 proc. — przekonuje Paweł Orzeszko.

Zwiększ efektywność energetyczną

ENIT posiada wiele przydatnych funkcjonalności, które mogą okazać się kluczowe dla przedsiębiorców. Oprócz stałego monitorowania zużycia energii przez poszczególne elementy łańcucha produkcyjnego system posiada wbudowane narzędzie wspomagające planowanie energetyczne. Pozwala ono na stworzenie skutecznej strategii związanej z wykorzystaniem energii przez całą organizację.

Jest to szczególne istotne w związku z tak ważnym w ostatnich latach tematem ochrony środowiska. Zrównoważony rozwój ma wpływ nie tylko na politykę i społeczeństwo, ale również na przemysł. Presja ze strony administracji oraz klientów sprawia, że firmy muszą podejmować odpowiednie działania w tym obszarze. Dlatego system ENIT jest idealnym rozwiązaniem dla przedsiębiorców. Udostępnia on szczegółowe raporty zużycia i umożliwia rozróżnienie pomiędzy energią przekazywaną osobom trzecim od energii wykorzystywanej na cele własne. Kluczową funkcjonalnością jest też narzędzie do obliczania emisji dwutlenku węgla, za pomocą którego łatwo można obliczyć ślad węglowy firmy.

Standardy zarządzania przedsiębiorstwami uległy w ostatnich latach ogromnej transformacji. Firmy, chcąc pozostać konkurencyjne, muszą przykładać dużą wagę do optymalizacji we wszystkich aspektach biznesu — finansach, sprzedaży, zakupach, produkcji oraz serwisie urządzeń. Efektywność energetyczna jest jednym z obszarów, który nie tylko przynosi realne korzyści finansowe wynikające z oszczędności, ale również ma pozytywny wpływ na naszą planetę.

— Aktualna sytuacja na rynku na pewno nie napawa optymizmem i nie przekonuje firm do kolejnych inwestycji. Trzeba jednak pamiętać, że portfolio rozwiązania ERP+ pozwala długofalowo osiągnąć duże oszczędności, co może okazać się kluczowe w kontekście walki z konkurencją w perspektywie kilku lat. Warto również podkreślić, że zrównoważony rozwój jest nie tylko wymogiem Unii Europejskiej, ale także elementem misji większości przedsiębiorstw. Dobro naszej planety również leży nam na sercu, dlatego cieszymy się, że możemy pomagać naszym klientom w tym obszarze — podsumował Paweł Orzeszko.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane