Czytasz dzięki

Innowacyjni na start

opublikowano: 03-12-2012, 00:00

Prawie 10 mln zł unijnego dofinansowania czeka na przedsiębiorców z Opolszczyzny, którzy chcą zainwestować w innowacje.

Już w środę zaczyna się jeden z ostatnich w tym roku konkursów dla firm o pieniądze z Unii Europejskiej. Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki zacznie przyjmować wnioski o dofinansowanie projektów z poddziałania 1.3.2 „Inwestycje w innowacje w przedsiębiorstwach” Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPO WO). W puli do wzięcia jest łącznie 9,7 mln zł. Na co można otrzymać dotację? Projekty mogą dotyczyć tylko kategorii O4, czyli „Wsparcia na rzecz rozwoju B+RT, w szczególności w MSP (w tym dostępu do usług związanych z B+RT w ośrodkach badawczych)’’. Szanse mają przedsięwzięcia zakładające nową i innowacyjną inwestycję, której efektem będzie m.in. utworzenie nowej lub rozbudowa istniejącej firmy przez wprowadzenie nowych rozwiązań, dotyczących sprzedaży produktów i usług. Pieniądze można dostać m.in. na urozmaicenie działalności firmy przez wprowadzenie nowych produktów i na zmiany w procesie produkcji. Będzie można przeznaczyć je także na środki trwałe bezpośrednio związane z przedsiębiorstwem, które zostało zamknięte lub zostałoby zamknięte,gdyby ten zakup nie nastąpił. O pieniądze musi się jednak starać inwestor niezależny od zbywcy. Wsparcie z Brukseli popłynie także na projekty zakładające wprowadzenie w życie systemów teleinformatycznych służących do zwiększenia efektywności firmy. W przypadku mikro- i małych przedsiębiorców tego typu wsparcie dotyczy tylko firm działających od co najmniej roku. Mikro- przedsiębiorcy mogą liczyć na dotację od 100 tys. zł do 1,3 mln zł, taki sam pułap został wyznaczony dla małych firm. W przypadku średnich górny wskaźnik wynosi 1,1 mln zł, a dla inwestycji w sektorze transportu — do 999 tys. zł. Mikro- i małe firmy dostaną z UE zwrot do 70 proc. kosztów projektów. Średnie powinny przygotować się na wsparcie w wysokości 60 proc. a najmniejsze dofinansowanie trafi do przedsięwzięć z branży transportowej — maksymalnie 50 proc. kosztów.

19.12

Tego dnia o godz. 12 mija termin składania wniosków w konkursie.

Więcej informacji:

Lokalny Punkt Informacyjny o Funduszach Europejskich Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki, ul. Spychalskiego 1a 45-716 Opole tel.: +77 40-33-660 www.ocrg.opolskie.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane