Innowacyjność z zyskiem: ulga B+R i IP Box

Dr Anna Stasiak-Apelska, Lider Praktyki Własności Intelektualnej, Kancelaria Ożóg Tomczykowski
opublikowano: 08-01-2019, 22:00

Od kilku lat obserwujemy w Polsce wyraźny wzrost gospodarczy. Inwestorzy są skłonni zwiększać nakłady na prace badawczo-rozwojowe (B+R).

Przyjęcie odpowiedniej strategii ochrony i owocna komercjalizacja własności intelektualnej to sposób na szybkie i legalne pomnożenie zysków. Właściwa strategia ma szczególne zastosowanie dla tych przedsiębiorców, dla których ochrona własności intelektualnej może być przewagą konkurencyjną. Należy zwrócić uwagę także na poziom tzw. kultury innowacyjności, czyli wskaźnik, przy pomocy którego można zidentyfikować w społeczeństwie poziom akceptacji dla innowacyjnych rozwiązań. Instytucje chroniące własność intelektualną w tym kontekście to tylko jeden z wielu filarów całego „ekosystemu innowacji”.

Od stycznia 2016 r. system polskiego podatku dochodowego daje firmom prowadzącym prace B+R możliwość skorzystania z ulgi na taką działalność. Każda firma, która rozwija własne produkty czy usługi lub wprowadza nowe rozwiązania techniczne, prowadzi działalność B+R, ma prawo do skorzystania, przy spełnieniu określonych ustawowo przesłanek, do ulgi B+R. Jednak dopiero zmiany, które weszły w życie 1 stycznia 2018 r., sprawiły, że skorzystanie z niej jest dużo bardziej opłacalne niż w poprzednich latach. Wynika to przede wszystkim z wysokości dopuszczalnego odliczenia, które wynosi teraz, co do zasady, 100 proc. kwoty kosztów kwalifikowanych. W praktyce oznacza to, że wydatki związane z pracami nad nowymi lub ulepszonymi towarami lub usługami można odliczyć dwukrotnie, tj. raz zaliczając je do kosztów uzyskania przychodów, a po raz drugi — w deklaracji składanej po zakończeniu roku, odliczając od podstawy opodatkowania. Pozwala to na zmniejszenie podatku do zapłaty i efektywne odzyskanie nawet 19 proc. kwoty poniesionych wydatków.

Natomiast od 1 stycznia 2019 r. firmy mogą skorzystać także z IP Box (art. 30 ca ustawy o PIT oraz art. 24d ustawy o CIT). To mechanizm polegający na obniżeniu poziomu opodatkowania dochodu uzyskanego z kwalifikowanych praw własności intelektualnej do 5 proc. (zamiast 19 proc.). Jednym z celów tej ulgi jest rozwijanie trendu promowania innowacyjności w Polsce.

Podkreślić należy, że zastosowanie jednej ulgi nie wyklucza możliwości korzystania z drugiej. Podatnik korzystający z IP Box będzie mógł stosować preferencyjną stawkę podatkową aż do czasu wygaśnięcia kwalifikowanego prawa własności intelektualnej, którym według ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są m.in. patent, prawo ochronne na wzór użytkowy, prawo z rejestracji wzoru przemysłowego, prawo z rejestracji topografii układu scalonego, dodatkowe prawo ochronne dla patentu na produkt leczniczy lub produkt ochrony roślin. Podkreślić należy, że preferencyjną 5-procentową stawkę podatkową zastosować można także w przypadku zgłoszenia do właściwego urzędu i spodziewania się uzyskania ochrony na innowacyjne rozwiązanie. Ważne jest, by przedmiot ochrony został wytworzony, rozwinięty lub ulepszony przez podatnika w ramach prowadzonej przez niego działalności B+R.

Zarówno prawo do ulgi B+R, jak i skorzystanie z IP Box są niezależne od wielkości firmy oraz branży, w jakiej ona funkcjonuje. Należy się jednak dobrze przygotować, poprzez spełnienie ustawowych warunków stosowania.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dr Anna Stasiak-Apelska, Lider Praktyki Własności Intelektualnej, Kancelaria Ożóg Tomczykowski

Polecane