Innowacyjny nie znaczy solidny

opublikowano: 08-05-2018, 22:00

Najdłuższe terminy płatności dotyczą firm z województw małopolskiego i śląskiego. W ich przypadku na pieniądze poczekamy ponad 80 dni.

Euler Hermes wziął pod lupę sytuację dotyczącą terminów płatności w dwóch województwach uchodzących za najbardziej innowacyjne w naszym kraju. Mowa o Śląsku i Małopolsce. Z analizy ubezpieczyciela wynika, że są to jednocześnie rejony, które charakteryzuje słaba dyscyplina, jeżeli chodzi o terminowe regulowanie zobowiązań. W Małopolsce na zapłatę trzeba czekać 82 dni, a na Śląsku — aż 83. To odpowiednio o trzy i pięć dni więcej niż rok temu. Tym samym terminy płatności we wspomnianych regionach są dłuższe niż, w sąsiednich województwach o średnio od czterech do dziewięciu dni.

Większy problem z zatorami płatniczymi może być związany z przeszkodami, z jakimi zmagają się ostatnio branże budowlana i usługowa, które notują teraz dwucyfrowe wzrosty, jeśli chodzi o liczbę niewypłacalności. Generalnie, od kilku kwartałów w województwie małopolskim bankrutują głównie firmy handlowe, a na Śląsku — budownictwo.

Jednocześnie jednak, w porównaniu do stosunkowo wielu niewypłacalności w ubiegłym roku (124 firmy z województwa śląskiego i 62 z małopolskiego), obecnie w obu tych regionach mamy do czynienia z wyhamowaniem trendu zwiększania się ich liczby. Na Śląsku liczba bankrutów wzrosła tylko o jeden — do 37 przypadków, a w Małopolsce spadła o 10 — do 12 przypadków.

Zdaniem analityków Euler Hermes, na dłuższy okres obiegu należności wpływ ma nie tylko bagaż bankructw z przeszłości czy bieżących problemów wiodących sektorów, ale także specyfika obydwu regionów — ich duży potencjał innowacyjny i przede wszystkim gospodarczy. To wszystko, w połączeniu ze świetnym skomunikowaniem, sprawia, że wymiana handlowa firm z tych regionów ma zdecydowanie bardziej otwarty charakter niż w ościennych województwach. Siłą rzeczy wiąże się to z mniej restrykcyjną polityką handlową i większą akceptacją dłuższych terminów płatności. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Firmy / Innowacyjny nie znaczy solidny