Innowacyjny recycling w Synthos

(MATERIAŁ PARTNERA KONKURSU "ARCHITEKCI INNOWACJI")
opublikowano: 21-08-2018, 22:00

Potentat branży chemicznej jest na dobrej drodze, by być jednym z polskich pionierów wprowadzania filozofii Gospodarki Obiegu Zamkniętego

Synthos jest największym europejskim producentem kauczuków syntetycznych i polistyrenu do spieniania (EPS) — materiału do produkcji styropianu oraz jednym z największych na świecie producentów tej grupy tworzyw sztucznych na świecie. W swoich zakładach produkcyjnych w Polsce, Czechach, Francji i Holandii zatrudnia ponad 3000 osób i wytwarza produkty chemiczne dla szerokiego grona klientów, w tym z branży motoryzacyjnej, budowlanej i opakowaniowej.

Linia produkcyjna płyt XPS.
Wyświetl galerię [1/2]

NOWOCZESNY ZAKŁAD:

Linia produkcyjna płyt XPS.

Firma jest w gronie przemysłowych pionierów, którzy wprowadzają filozofię Circular Economy, czyli tzw. Gospodarkę Obiegu Zamkniętego (GOZ) w czyn. W uproszczeniu GOZ to system działania, w którym odpady z jednych procesów wykorzystywane są jako surowce dla innych.

Bardzo udanym przykładem innowacyjnego podejścia do celów Europejskiej Mapy Drogowej Gospodarki Obiegu Zamkniętego jest udział Synthos w PolyStyrene Loop Project (PSLoop). Projekt PolyStyreneLoop to innowacyjna technologia, która pozwala na wytwarzanie materiału wysokiej jakości nawet z odpadów tworzyw sztucznych, które są zanieczyszczone i nie mogą być poddane recyklingowi za pomocą tradycyjnych metod. Pozwala to na usunięcie starszych dodatków zawartych w niektórychpiankach polistyrenowych, dostarczając wysokiej jakości polistyrenowe recyklaty.

W Terneuzen w Holandii wznoszony jest zakład PSLoop, wspierany przez fundusz UE LIFE. Powstający, unikatowy zakład recyklingu, stworzy pierwsze „zamknięcie pętli” recyklingu dla polistyrenu (PS) i spienionego polistyrenu (EPS), pochodzących głównie z odpadów budowlanych i wyburzeniowych. PSLoop może wpisać się w GOZ, zmniejszając emisję CO 2, a tym samym zapobiegając zmianom klimatycznym.

Zakład demonstracyjny (zdolny do przerobu 3 milionów kg odpadów PS rocznie) ruszy w 2019 roku. PSLoop jest współtworzony przez wiele firm z całego łańcucha wartości PS. Projekt wykazał techniczną, ekonomiczną i środowiskową wydajność tego nowego procesu recyklingu. Projekt zakłada rozwój sieci zakładów PSLoop w całej Europie.

Technologia ta została już włączona do Konwencji UNEP Basil jako najlepsza dostępna technologia do usuwania odpadów HBCD (uniepalniacz). HBCD został sklasyfikowany w UE jako środek szkodliwy w 2015 r. Innowacyjna nowa technologia recyklingu pozwala na produkcję wysokiej jakości materiałów, nawet z odpadów tworzyw sztucznych, które nie mogą być poddane recyklingowi w tradycyjny sposób.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (MATERIAŁ PARTNERA KONKURSU "ARCHITEKCI INNOWACJI")

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu