Innowatorzy kochają Warszawę

opublikowano: 02-09-2018, 22:00

Pod względem innowacyjności Mazowsze coraz bardziej oddala się od regionów — wynika z raportu Banku Millennium.

Liderem innowacyjności od lat jest Mazowsze, ale najwięcej na badania i rozwój wydaje Małopolska — to tylko niektóre z wniosków z nowego raportu Millennium Banku. Analitycy po raz trzeci porównali regiony pod względem innowacyjności. Przyjęli sześć kryteriów na podstawie danych uśrednionych dla całego regionu. Są to: wydajność pracy (przychód wygenerowany przez jednego zatrudnionego, w mln zł), stopa wartości dodanej (relacja wartości dodanej do przychodów firmy), wydatki na B+R (w relacji do PKB), edukacja policealna (liczba studentów na 10 tys. mieszkańców), liczba osób pracujących w sektorze badań i rozwoju (B+R) w przedsiębiorstwach (na 1 tys. aktywnych zawodowo) oraz liczba wydanych patentów (na 1 mln mieszkańców).

Pierwsza piątka najbardziej innowacyjnych województw w Polsce od lat się nie zmienia. To województwa: mazowieckie, małopolskie, pomorskie, dolnośląskie oraz lubelskie. W porównaniu z poprzednim rokiem pozycjami zamieniły się dwa — z trzeciego miejsca spadł Dolny Śląsk, ustępując Pomorzu.

— Awans pomorskiego to w głównej mierze efekt konsekwentnie rozwijanej aktywnościnaukowo-badawczej. Widać to we wzroście nakładów na badania i rozwój oraz zwiększeniu liczby pracowników zajmujących się badaniami, co przekłada się na rosnącą liczbę uzyskanych patentów — mówi Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium, jeden z autorów raportu.

Jednocześnie — wskazują analitycy — na Dolnym Śląsku, który od lat wyróżniał się dużą liczbą wydanych patentów, zmniejszyła się liczba osób pracujących w sektorze badań i rozwoju, a wydatki na nie są relatywnie niskie. Region nadal jednak nie traci zainteresowania biznesu.

— W ciągu kilku ostatnich lat w województwie dolnośląskim dynamicznie rosną inwestycje sektora prywatnego w przeliczeniu na jednego mieszkańca. W latach 2010-16 średnioroczny wzrost wyniósł blisko 10 proc. Ponadto region charakteryzuje się najwyższą wartością nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw kontrolowanych przez kapitał zagraniczny w stosunku do PKB — mówi Adam Berent, dyrektor Departamentu Ratingu w Banku Millennium, jeden z autorów raportu.

Mazowsze i Małopolska, regiony od trzech lat otwierające ranking, mają przewagę głównie ze względu na liczne ośrodki naukowe, które tam się znajdują.

— W przypadku Mazowsza i Małopolski — województw z dużymi aglomeracjami miejskimi (warszawską i krakowską), rozbudowaną bazą naukową i rozwiniętym biznesem — można mówić o uzyskaniu przez nie efektu synergii. Jest on widoczny w rozwoju innowacyjnych usług i przemysłu, m.in. w sektorze nowoczesnego wsparcia dla biznesu w obszarze IT i działów zakupów, a w branżach motoryzacyjnej i biotechnologicznej w obszarze badań i rozwoju — komentuje Grzegorz Maliszewski.

Dużymi wygranymi są też województwa z dalszej części rankingu — te, które najbardziej awansowały. Należą do nich woj. opolskie (przeskoczyło w górę o trzy pozycje) i łódzkie (o dwie).

— Województwo opolskie stale awansuje w kategorii „wydajność pracy”, poprawiając ją głównie w przemyśle. Ponadto w tegorocznej edycji badania osiągnęło lepsze wyniki pod względem wydatków na badania i rozwój oraz liczbę uzyskanych patentów. Jest to o tyle ciekawy przypadek, że o ile zostanie powielony w kolejnych latach, pokaże, że nawet małe regiony, bez rozbudowanej infrastruktury akademickiej i przemysłowej, mogą skutecznie nadrabiać dystans do liderów — komentuje Grzegorz Maliszewski.

W tym roku aż dziewięć województw znacząco oddaliło się od lidera. Tak jak w poprzednich latach na ostatnich miejscach zestawienia znalazły się województwa: świętokrzyskie, warmińsko-mazurskie i lubuskie. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu