Innowatorzy potrzebują wsparcia

UE kładzie nacisk na innowacyjność, dlatego w najbliższych latach może być łatwiej o dotacje na B+R i nowe rozwiązania.

Główną rolę w kształtowaniu otoczenia biznesowego i finansowaniu badań i innowacyjności nadal odgrywają rządy. Jednak bez dodatkowego wsparcia przedsięwzięć o wysokim stopniu ryzyka przez inwestorów, zarówno korporacyjnych, jak i prywatnych, można tylko pomarzyć o wyższym poziomie innowacyjności — to główny wniosek z konferencji "Finansowanie wzrostu — wyzwania w finansowaniu innowacji dla rozwoju” organizowanej przez TAFTIE, europejskie stowarzyszenie skupiające krajowe agencje wspierających biznes. W tym roku przewodnictwo w TAFTIE sprawuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP), dlatego coroczne spotkanie stowarzyszenia tym razem odbyło się w Warszawie.

Bozena Lublinska-
Kasprzak, prezes PARP. Fot. ARC
Zobacz więcej

Bozena Lublinska- Kasprzak, prezes PARP. Fot. ARC

— Dostęp do finansowania to wciąż jedna z najczęściej wymienianych barier wzrostu firm, zarówno w Unii Europejskiej, jak i poza nią. Dlatego kładziemy nacisk na zapewnienie wsparcia na rozwój innowacyjności przedsiębiorstw, a w szczególności liderów innowacji. To dla nas priorytet na najbliższe lata — mówiła Bożena Lublińska- Kasprzak, prezes PARP.

Ulgi i współpraca

Uczestnicy konferencji zastanawiali się, jak przyciągnąć inwestorów z sektora biznesu. — Nie obejdzie się bez ulg podatkowych, konieczne będzie współdzielenia ryzyka i ułatwianiewspółpracy między stronami biznesową i naukową — uważa Olga Grygier-Siddons, prezes PwC w Europie Środkowo- Wschodniej. Coraz więcej przedsiębiorców ma świadomość, że dzięki nowatorskim rozwiązaniom mają większe szanse na rozwój. — Znaczenie innowacyjności bardzo wzrosło w porównaniu do badania z 2009 r. Obecnie prezesi firm uważają, że kluczem do przetrwania na rynku jest właśnie innowacyjność, która pozwala znacznie zwiększyć wydajność. Jednak do jej rozwoju konieczne jest finansowanie publiczne — bez niego wiele pomysłów nie wyjdzie poza środowisko naukowe — podkreśla Olga Grygier-Siddons. W perspektywie finansowej 2007-13 firmy miały wiele problemów z dostępem do finansowania nowych rozwiązań. Jedną z najczęściej obieranych dróg było korzystanie z grantów programu ramowego na rzecz konkurencyjności i innowacji (ang. Competitiveness and Innovation Framework Programme — CIP).

Zwrotne — bo się opłaca

— To finansowanie będzie dostępne jeszcze do 2017 r. Przedsiębiorcy muszą przygotować się do tego, że instrumentów zwrotnych będzie coraz więcej, bo są bardziej efektywne. Szacuje się, że każde zainwestowane w nie 1 EUR generuje 6 EUR w funduszach wysokiego ryzyka i 14 EUR w przypadku kredytów bankowych — zwraca uwagę Ewa Synowiec, dyrektor przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

W ubiegłym roku KE przyjęła zmiany, które ułatwią dostęp do funduszy venture capital. Nacisk będzie położony na rozwój firm, tak aby jak najszybciej z mikrostawały się małymi i i wychodziły na obce rynki.

— Obecnie tylko 13 proc. firm eksportuje poza UE. Dlatego będziemy promować działania Enterprise Europe Network ułatwiające współpracę z zagranicą — mówi Ewa Synowiec.

W najbliższych latach będzie łatwiej dostać dofinansowanie na nowe rozwiązania, bo wzrost innowacyjności to oczko w głowie architektów nowego unijnego rozdania. Główną siłą napędową będą pieniądze z polityki spójności. Na poziomie krajów i regionów wsparcie pójdzie m.in. na realizację regionalnych strategii innowacji (RSI), które mają wzmacniać lokalne potencjały i specjalizacje. Potężny zastrzyk grantów dla innowatorów ma Horyzont 2020. Jego pula na najbliższe siedem lat to prawie 80 mld EUR, z czego przynajmniej 8,6 mld EUR będzie zainwestowane bezpośrednio w sektor MSP. Do tego dochodzi COSME, który zajmie miejsce instrumentu CIP. Nowością będzie łączenie dotychczasowych instrumentów z innym unijnym wsparciem, także z dotacjami. Oprócz tego zwrotna pomoc będzie dostępna w programach EaSI (innowacje społeczne) i Kreatywna Europa (sektory kreatywny i kultury).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Innowacji / Innowatorzy potrzebują wsparcia