Inspekcja drogowa już karze

Krzysztof Buczek
24-04-2003, 00:00

Inspekcja Transportu Drogowego rośnie w siłę. Jej funkcjonariusze mogą już nakładać na kierowców mandaty karne.

Uwaga, kierowcy. Oprócz policji mogą was karać mandatami inspektorzy transportu drogowego. 22 kwietnia weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie nadania inspektorom Inspekcji Transportu Drogowego (ITD) uprawnień do karania mandatami.

Nie będą oni jednak uprawnieni do nakładania grzywien na każdego kierowcę, lecz wyłącznie na profesjonalnych przewoźników oraz na podmioty wykonujące przewóz na potrzeby własne. Będą karać za wykroczenia przeciwko przepisom ruchu drogowego, regulacjom o miarach, transporcie zwierząt i produktów niebezpiecznych.

Transportowcy mają mieszane uczucia.

— Ponieważ przepisy właściwie nie ustalają wysokości grzywien, mogą pojawić się nieprawidłowości. Inspekcja nie powinna karać kierowców tak jak policja. Choć z drugiej strony przewoźnik będzie miał możliwość negocjowania wysokości mandatu, co jest właściwie niemożliwe przy karach pieniężnych obecnie nakładanych przez ITD — uważa Zygmunt Sieńko, prezes Stowarzyszenia Przewoźników Drogowych Dolny Śląsk.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Krzysztof Buczek

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inspekcja drogowa już karze