Instrument zagra tylko dla MSP

opublikowano: 26-09-2014, 00:00

Nowatorskie mikro-, małe i średnie firmy wreszcie dostały program wsparcia, w którym nie muszą konkurować z większymi graczami

Komisja Europejska do tej pory nie rozpieszczała małego biznesu. Mimo że firmy z sektora MSP są głównym źródłem innowacji i zatrudnienia, to wciąż spotykają na swojej drodze wiele problemów, a prowadzenie biznesu jest dla nich jak bieg z przeszkodami. Główną barierą wciąż pozostaje utrudniony dostęp do kapitału, co w efekcie odcina przedsiębiorców od innowacji i nowych technologii. To ma się zmienić w nowym unijnym programie ramowym Horyzont 2020. Mikro-, małe i średnie firmy po raz pierwszy w historii UE dostały program dofinansowania skierowany tylko do nich. To „Instrument dla MSP” (SME Instrument), w ramach którego do małego biznesu trafią w najbliższych siedmiu latach 3 mld EUR.

Można w pojedynkę

O pieniądze na innowacyjne przedsięwzięcia mogą ubiegać się przedsiębiorcy ze wszystkich krajów UE i państw stowarzyszonych z programem Horyzont 2020.

— Ten nowy instrument jest ukierunkowany na projekty, które są prawdziwie innowacyjne, mają spore szanse na rynku i solidnie przygotowany plan wprowadzenia ich do obrotu. Mamy nadzieję, że firmy MSP stosujące innowacyjne rozwiązania pomogą w przywracaniu dobrej kondycji europejskiej gospodarki, tworząc trwałe miejsca pracy i dostarczając atrakcyjne produkty i usługi — mówi Máire Geoghegan-Quinn, unijna komisarz ds. badań, innowacji i nauki. Co ważne, w odróżnieniu od innych konkursów Horyzontu 2020, w tej inicjatywie mikro-, małe i średnie firmy mogą składać wnioski o wsparcie indywidualnie — bez konieczności udziału w konsorcjach, choć mają też taką możliwość.

— Nie ma narzuconych tematów, natomiast ważne jest to, aby przedsiębiorca posiadał rozwiązanie, które w skali TRL mierzącej poziom gotowości technologicznej będzie znajdowało się na co najmniej szóstym poziomie, czyli po przeprowadzeniu testów w warunkach zbliżonych do rzeczywistych. Jeśli takie rozwiązanie posiadamy, wtedy możemy przystąpić do tego instrumentu — tłumaczy Anna Maszewska, ekspert ds. programów dla MSP z Krajowego Punktu Kontaktowego Programów Badawczych UE.

Od studium do produktu

Instrument jest podzielony na trzy etapy, które wspierają następujące po sobie etapy projektu. W pierwszej firmy mogą dostać 50 tys. EUR dotacji na studia wykonalności, a więc sprawdzenie, czy projekt ma zastosowanie na rynku. Na przeprowadzenie tego etapu przedsiębiorcy mają maksymalnie pół roku. Potem następuje faza demonstracyjna. Tu wsparcie jest znacznie wyższe — od 0,5 mln do 2,5 mln EUR, a oprócz grantów UE zapewnia szkolenia biznesowe. Ten etap może trwać nawet dwa lata. Trzecim i ostatnim akordem instrumentu jest faza komercjalizacji, której rezultatem będzie powstanie rynkowego produktu. W tej fazie UE nie daje finansowania, ale zapewnia szkolenia i mentoring. Na złożenie projektu firmy mogą zdecydować się w dowolnym momencie.

— Ale muszą pamiętać, że w tym instrumencie składamy wniosek raz w roku. Musimy się zdecydować, z którym rozwiązaniem i do której fazy aplikujemy. Nie może być tak, że jedno rozwiązanie składamy do fazy pierwszej, a inne do drugiej. Unia nie dopuszcza takiej możliwości — mówi Anna Maszewska.

Proces składania wniosków jest prosty, ale na wsparcie mogą liczyć tylko najlepsze projekty. W pierwszej turze konkursów odzew ze strony przedsiębiorców był ogromny. Złożyli oni 2662 wnioski, jednak na liście szczęśliwców, którzy dostaną dofinansowanie, znalazło się tylko 155 szczęśliwców (w tym jeden z Polski). W 2014 r. finansowanie otrzyma prawdopodobnie w sumie około 645 projektów. W kolejnym roku będzie to już 670 przedsięwzięć. Najbliższe terminy oceny złożonych projektów mijają 17 grudnia w ramach pierwszego etapu oraz 9 października i 17 grudnia w ramach etapu drugiego. Na MSP przeznaczone będzie co najmniej 20 proc. budżetu programu „Horyzont 2020”, co oznacza wsparcie w wysokości 16 mld EUR. Jednak w standardowych konkursach programu panują inne zasady niż w „Instrumencie dla MSP” i firmy będą mogły ubiegać się o dotacje tylko w ramach konsorcjów z jednostkami naukowymi.

6,9 tys. Tyle projektów ma dostać granty z Instrumentu dla MSP w ciągu siedmiu najbliższych lat.

4,6 tys. Tyle wniosków złożyły firmy w pierwszych dwóch konkursach Instrumentu dla MSP. Wśród nich są tylko 134 projekty z Polski.

2,5 mln EUR Taką dotację można dostać z Instrumentu dla MSP na fazę demonstracyjną projektu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane