Instytut dostrzega rosnące ryzyko recesji w Niemczech

opublikowano: 17-04-2018, 12:47
aktualizacja: 17-04-2018, 12:48

Instytut Polityki Makroekonomicznej (IMK) z Dusseldorfu uważa, że duży spadek produkcji przemysłowej i pogarszające się nastroje świadczą o rosnącym ryzyku recesji niemieckiej gospodarki.

IMK ogłosił, że niebezpieczeństwo recesji w ciągu trzech następnych miesięcy w Niemczech wzrosło znacząco w kwietniu. Szacuje, że jej prawdopodobieństwo wzrosło z 6,8 proc. w marcu do 32,4 proc. w kwietniu. Wskaźnik IMK zagrożenia recesją, bazujący m.in. zamówieniach przemysłu, zaufaniu biznesu i spreadzie stóp,  jest obecnie „pomarańczowy”, czyli między „zielonym” i „czerwonym”. To nie zdarzyło się od marca 2016 roku. Eksperci instytutu ostrzegają, że niepewność płynąca z rynków finansowych może wywołać samowzmacniające  się efekty w realnej gospodarce.

- Zmienności na rynkach finansowych, ewidentnej w ostatnich kilku miesiącach, towarzyszy obecnie znaczące pogorszenie nastrojów i słabnąca produkcja. Ostatnio stało się to typową konstelacją końcowej fazy cyklu – głosi raport IMK. – Czy taka spirala spadkowa już się rozpoczęła wciąż nie jest jasne – dodaje.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Instytut dostrzega rosnące ryzyko recesji w Niemczech