Integer myśli o emisji obligacji

opublikowano: 29-01-2017, 22:00

Paczkomatowa spółka może wyemitować obligacje zamienne na akcje. Tymczasem zapadające w lutym papiery wykupi w maju.

Integer dostał więcej czasu na to, by wymyślić, co dalej. 10 lutego spółka miała wykupić wartą 20 mln zł serię obligacji, wyemitowanych rok temu. Ich posiadacze zgodzili się jednak na przesunięcie terminu wykupu na koniec maja. Do tego czasu Integer może wyemitować nowe obligacje, zamienne na akcje. Taką propozycjęzgłosił wiceprezes i jednocześnie mniejszościowy (5,38 proc.) akcjonariusz spółki Krzysztof Kołpa.

Rafał Brzoska
Zobacz więcej

Rafał Brzoska Marek Wiśniewski

Decyzja w tej sprawie ma zapaść podczas walnego zgromadzenia zwołanego na 15 lutego. Projekt zakłada pozyskanie z emisji obligacji zamiennych maksymalnie 38,8 mln zł. „Akcjonariusze wskazali potrzebę pokrycia kosztów sprowadzenia paczkomatów z zagranicy, pozostałych m.in. w Rosji, Ukrainie i Malezji po zakończeniu działalności w tamtych krajach. Ponadto, w ocenie akcjonariuszy, środki te wesprą kapitał obrotowy spółki w związku z dynamicznym rozwojem rynku w Polsce” — głosi komunikat Integera.

Spółce pieniądze na pewno przydałyby się też na wykup zapadających w tym roku obligacji. Oprócz 20 mln zł, któremusi oddać do końca maja (posiadaczami tych papierów są fundusze Millennium i Quercusa, Raiffeisen Bank oraz spółka zależna samego Integera), do wykupienia w tym roku są jeszcze trzy inne serie obligacji.

W czerwcu zapadają papiery o wartości 30 mln zł, w grudniu — 15 mln zł. W 2018 i 2019 r. spółka powinna wykupić obligacje o łącznej wartości 75 mln zł. Maksymalnie 38,8 mln zł z emisji nowych obligacji — o ile zostanie ona uchwalona — nie rozwiąże więc sprawy, tym bardziej że Integer notuje straty: po trzech kwartałach 2016 r. sięgnęły one na poziomie EBITDA 58,5 mln zł, na co wpływ miały m.in. koszty wycofania się z nierentownej, ogólnopolskiej obsługi listów.

Spółka od pół roku oficjalnie poszukuje rozwiązania — i jeszcze go nie znalazła. „2 sierpnia 2016 r. zarząd podjął decyzję o rozpoczęciu przeglądu opcji strategicznych, obejmującym w szczególności poszukiwanie inwestora strategicznego, zawarcie aliansu strategicznego, dokonanie transakcji o innej strukturze, jak również brak działań [w tym zakresie — red.]. Zakończenie przeglądu opcji strategicznych w ocenie zarządu może nastąpić w styczniu, lutym lub marcu 2017 r.” — czytamy w nowym aneksie do warunków emisji obligacji Integera.

Giełdowe notowania Integera zareagowały pozytywnie na informacje o przesunięciu terminu wykupu obligacji i planowanej nowej emisji. Podczas piątkowej sesji kurs szedł w górę momentami nawet o 10 proc., a od początku roku wzrósł o 25 proc. Akcje nadal kosztują jednak dwa razy mniej niż w maju ubiegłego roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu