Intel i Samsung zgasili zapał graczy

Przemek Barankiewicz, Tadeusz Stasiuk
17-01-2002, 00:00

Środa przyniosła spadki na giełdach azjatyckich. Wywołały je zapowiedzi amerykańskiego Intela i koreańskiego Samsunga, czołowych producentów chipów, o zmniejszeniu tegorocznych nakładów inwestycyjnych.

Przed głębszą przeceną obroniły japoński rynek akcje banków i instytucji finansowych. Jednym z liderów wzrostów były papiery UFJ Holdings, który doszedł do porozumienia z wierzycielami i skonwertuje dług na akcje.

Koreańskich graczy rozczarował Samsung. Producent chipów podał słabe wyniki kwartalne i zapowiedział zmniejszenie nakładów. Ponad 3-proc. spadek kursu spółki zaważył na stratach indeksu Kospi.

W Hongkongu spadały ceny eksporterów. Wycenie Li&Fung, handlarza odzieżą, i Johnson Electric, producenta motorów, nie pomogły dobre dane o sprzedaży detalicznej w USA, gdzie spółki wypracowują gros przychodów.

Najsłabszym rynkiem był Tajwan. Mocno przeceniono papiery producentów komputerowej pamięci DRAM: Winbound Electronics i Powerchip Semiconductor.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz, Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Intel i Samsung zgasili zapał graczy