Inteligentne liczniki we Wrocławiu

Barbara Warpechowska
opublikowano: 28-04-2016, 22:00

Z nowoczesnych liczników energii elektrycznej korzysta już niemal 200 tys. gospodarstw domowych w tym mieście.

Tauron Dystrybucja realizuje projekt AMIplus Smart City Wrocław. Do lutego 2017 r. zainstaluje tam ponad 330 tysięcy nowych liczników.

BEZPIECZEŃSTWO:
BEZPIECZEŃSTWO:
Wymieniający liczniki monterzy Taurona Dystrybucji mają identyfikator z imieniem, nazwiskiem i numerem. Dane montera można także sprawdzić, dzwoniąc na infolinię 800-889-909.
ARC

— Chcemy dostarczyć klientom narzędzia do skutecznego monitorowania zużycia energii elektryczne. Dla nas jako spółki energetycznej to kolejny krok do usprawnienia dystrybucji, czyli między innymi do szybszego lokalizowania i usuwania awarii, a tym samym do ograniczeniaprzerw w zasilaniu — mówi Robert Zasina, prezes Taurona Dystrybucji. Liczniki instalowane przez spółkę mogą współpracować z rozwiązaniami automatyki domowej coraz częściej stosowanymi we współczesnym budownictwie. Firma oferuje klientom dostęp do danych o zużyciu energii przez stronę internetową i telefon komórkowy. To możliwe dzięki platformie Tauron eLicznik.

— Około 130 tysięcy naszych klientów we Wrocławiu ma już dostęp do swoich danych, mierzonych przez licznik dzięki aplikacji, którą można bezpłatnie zainstalować na urządzeniach mobilnych lub komputerze. W ten sposób daliśmy im narzędzie do sprawdzania zużycia energii elektrycznej w trybie dziennym, miesięcznym i rocznym — tłumaczy Mariusz Jurczyk, kierownik projektu AMI w Tauronie Dystrybucji.

Aplikacja umożliwia także porównywanie zużycia energii elektrycznej w różnych okresach, analizę statystyczną, a także ustawienie alertów powiadamiającycho przekroczeniu ustawionej wartości zużycia. Wymiana liczników jest bezpłatna i nie powoduje zmian w warunkach umowy na dostawę energii. Jednym z ważnych elementów wymiany liczników jest bezpieczeństwo odczytywanych danych pomiarowych.

— To dane poufne, dlatego zostały zabezpieczone i zaszyfrowane w taki sam sposób, w jaki robią to banki i operatorzy sieci komórkowych — zapewnia Mariusz Jurczyk. Montaż liczników we Wrocławiu zakończy się w lutym 2017 r. Instalacja inteligentnego oprogramowania to element zaleceń Unii Europejskiej oraz Urzędu Regulacji Energetyki.

330 tys. Tyle nowoczesnych liczników energii elektrycznejzainstaluje Tauron Dystrybucja we Wrocławiu do lutego 2017 r.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane