Inteligentne parkowanie w zatłoczonym mieście

opublikowano: 29-08-2016, 14:12

Cybercom Smart Parking, wykorzystując nowoczesne technologie internetu rzeczy, pomoże kierowcom znaleźć miejsce do zaparkowania.

Zaparkowanie w centrum miasta lub w zatłoczonej dzielnicy biznesowej to zmora niejednego kierowcy. Z pomocą przychodzą dziś nowoczesne technologie, w tym te związane z internetem rzeczy. Umożliwiają one tworzenie tzw. inteligentnych parkingów. Swoje rozwiązanie proponuje m.in. firma Cybercom Poland, współpracująca w zakresie nowej technologii z Intelem.

- Największą zaletą technologii inteligentnego parkingu jest prostota obsługi. Gdy jadę rano do pracy, mój telefon wykrywa, że jestem w samochodzie i zmierzam w okolice biura. Na tej podstawie zakłada, że będę chciał zaparkować. Otrzymuję zatem powiadomienie, które wskazuje mi liczbę wolnych miejsc. Gdy jestem w odległości 500 metrów od biura, dostaję informację o tym, czy są jeszcze wolne miejsca. Jeśli tak - podjeżdżam do głównej bramy. Samochód jest automatycznie identyfikowany na podstawie tablic rejestracyjnych. Otrzymuję informację o numerze miejsca postojowego wraz z jego opisem. Wiem więc, w którą alejkę powinienem skręcić, aby się tam dostać - opowiada Rafał Rudnicki z Cybercom Poland.

W rozwiązaniu Cybercom Smart Parking wykorzystana została dedykowana sieć bezprzewodowa, połączona z sensorami i kontrolerami – są odpowiedzialne za dostarczenie informacji o miejscach parkingowych. 

- Stacje bazowe powstały przy wykorzystaniu miniaturowych komputerów Intel NUC, opartych na procesorach Intel Atom, zaś końcówki sensorowe działają na najnowszych kontrolerach Intel Quark. Kod opracowany pod kątem jednego z tych urządzeń będzie mógł pracować na innym, bez znaczących prac programistycznych i ponownej kompilacji na kod maszynowy - wyjaśnia Krzysztof Jonak, dyrektor Intela w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.

Z rozwiązania Cybercom Smart Parking korzystają już pracownicy i goście warszawskiego biura Intela. System wylicza m.in. ilość wolnych miejsc parkingowych i określa najkrótszą drogę dojazdu do wolnego miejsca. Informacje te są udostępniane w aplikacji na smartfony. 

Rozwiązanie to może znaleźć zastosowanie np. w centrach handlowych, biurowcach czy wielkopowierzchniowych parkingach. A firma roztacza wizję dodatkowego świadczenia usługi wynajmu parkingu. 

- W przyszłości wolne miejsca parkingowe w biurowcach będą mogły zasilić pulę parkingów miejskich. Byłaby to usługa podobna do Ubera. W godzinach wieczornych, gdy biurowce są puste, można będzie otworzyć dostęp dla mieszkańców okolicznych budynków. Osobna aplikacja umożliwiałaby dokonywanie płatności za pomocą karty kredytowej. Gdy samochód wjedzie na parking i jest zarejestrowany w systemie, mógłby z takiego parkingu skorzystać. Opłaty byłyby naliczane automatycznie przy wyjeździe – twierdzi Rafał Rudnicki.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu