Interbrew kupuje browary Beck

Małgorzata Birnbaum
opublikowano: 07-08-2001, 00:00

Interbrew kupuje browary Beck

Interbrew, belgijski producent piwa, kupi niemiecki browar Beck za 3,5 mld DEM (6,7 mld zł). Będzie to już druga taka transakcja Interbrew w Niemczech w ciągu ostatnich dwóch tygodni.

Zgodnie z oczekiwaniami, Interbrew, drugi na świecie browar, przejmie 100 proc. akcji (plus długi) czwartego w Niemczech producenta piwa — Beck. Dzięki temu umocni swoją pozycję w USA, które są największym zagranicznym rynkiem dla Beck. Dwie trzecie produkcji założonego w 1873 roku browaru trafia na eksport — do 120 krajów. Rozmowy zakończyły się zaskakująco szybko. Jeszcze w ubiegłym tygodniu Beck zapowiadał, że mogą one potrwać przez kilka miesięcy. Transakcję muszą jeszcze zatwierdzić akcjonariusze Becka (walne zgromadzenie odbędzie się w sierpniu) i władze antymonopolowe. Beck spodziewa się, że przejęcie zakończy się do 1 lutego 2002 r.

Jest to już drugi w ciągu dwóch tygodni zakup Interbrew w Niemczech. 27 lipca belgijski browar kupił 80 proc. akcji jedenastego na tym rynku browaru Diebels. Chociaż firmy nie podają wartości transakcji, nieoficjalnie mówi się o 190 mln DEM (364,8 mln zł).

Obie transakcje znakomicie pasują do strategii Hugo Powella, dyrektora zarządzającego Interbrew. W ciągu ostatnich kilku lat udało mu się niemal podwoić rozmiary firmy za pomocą kilku przejęć w Azji i Europie. Dziwić może jedynie nagłe zainteresowanie niemieckimi browarami. Jeszcze do niedawna Interbrew nie chciał wchodzić na niemiecki rynek, który uważał za zbyt rozdrobniony. W ubiegłym roku w Niemczech działało 1270 browarów, podczas gdy w całej Europie Zachodniej było ich 1693. Teraz jednak niemieckich producentów czekają zmiany, jeśli chcą utrzymać się na rynku.

— Niemiecki rynek musi się skonsolidować — czytamy w komunikacie Interbrew.

Diebels i Beck nie są więc ostatnimi browarami, na które ostrzy sobie zęby belgijski browar.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Birnbaum

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Interbrew kupuje browary Beck