Interchange na zniżkowej ścieżce

ET
opublikowano: 01-02-2012, 00:00

NBP ma 4-letni plan redukcji prowizji od transakcji kartowych. Pierwsza obniżka, o 0,5 pkt proc., już w tym roku.

Bank centralny przemówił i problem interchange — choć nie jest jeszcze rozwiązany — znalazł się na najlepszej drodze. Na wczorajszym zebraniu Zespołu Roboczego ds. Interchange — w którego skład wchodzą przedstawiciele sieci handlowych, sprzedawców, banków oraz Visa — NBP, który jest gospodarzem spotkań, zaproponował ścieżkę obniżania stawki interchange.

Plan jest rozpisany na cztery lata. W pierwszym roku obniżka wyniosłaby 0,5 pkt proc., a w kolejnych byłaby mniejsza i warunkowa — zostałaby wprowadzona, jeśli liczba punktów handlowych, wartość transakcji kartowych, ich liczba oraz liczba rachunków osobistych w bankach osiągną w kolejnym roku prognozowany poziom (przy obowiązujących obecnie stawkach interchange). NBP chce sprawdzić, czy redukcja opłat rzeczywiście przełoży się na rozwój rynku płatności bezgotówkowych, jak twierdzą handlowcy, czy wyhamuje inwestycje, co przewidują organizacje kartowe. Z naszych informacji wynika, że propozycja NBP nie zadowalażadnej ze stron, choć więcej powodów do satysfakcji mają sprzedawcy. Co prawda chcą, żeby stawka spadła do poziomu opłat interchange naliczanych w transakcjach transgranicznych, wynoszącego około 0,20 proc. Zdają sobie jednak sprawę, że jest to postulat mało realny. Realne będą natomiast korzyści z obniżki. NBP proponuje, żeby pierwsza została wprowadzona już w tym roku. Gdyby tak się stało, banki straciłyby około 200 mln zł z tytułu interchange w stosunku do przychodów w 2011 r., które wyniosły 1,43 mld zł. Tyle samo pieniędzy zostanie w kasach handlowców.

Strony mają przygotować swoje stanowiska wobec propozycjiNBP na kolejne spotkanie zespołu zaplanowane na 13 marca. Przypomnijmy, że prowizje naliczane od każdej transakcji bezgotówkowej dokonanej kartą od lat dzielą środowiska handlowców, którzy je płacą, i bankowców, zarabiających na tych opłatach. Banki mocno wspierają organizacje kartowe Visa i Mastercard. To operatorzy ustalają poziom interchange, ale nie dostają od opłat ani procenta (zarabiają na innych opłatach pobieranych od handlowców). Przedwczoraj NBP opublikował raport, z którego wynika, że intechange w Polsce jest ponad dwa razy wyższy (1,5 proc.) niż średnia w UE (0,7 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ET

Polecane