Internauci będą mogli chronić swoje dane osobowe

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 03-03-2006, 10:41

Powstaje oprogramowanie do ochrony danych osobowych w internecie dla użytkowników indywidualnych. Wprogramie, noszącym nazwę "Projekt Higgins", biorą udział firmy IBM, Novell i Parity Communications oraz instytut Berkman Center uczelni Harvard Law School.

Powstaje oprogramowanie do ochrony danych osobowych w internecie dla użytkowników indywidualnych. Wprogramie, noszącym nazwę "Projekt Higgins", biorą udział firmy IBM, Novell i Parity Communications oraz instytut Berkman Center uczelni Harvard Law School.

    Projektem kieruje fundacja Eclipse, zajmująca się rozwojem oprogramowania open source. Chodzi w nim o opracowanie bezpłatnego oprogramowania do zarządzania tożsamością w internecie - poinformowali PAP w komunikacie partnerzy przedsięwzięcia.

    Chcąc przyspieszyć powstanie tego rozwiązania, firmy IBM, Novell i Parity Communications przekazały na rzecz rozwoju projektu kody źródłowe swoich programów.

    Według firmy analitycznej Masters&Holland, nie ma obecnie oprogramowania bezpłatnego i open source tego typu. Komercyjny rynek narzędzi bezpieczeństwa do ochrony tożsamości ma wartość 1,5 mld USD i jest to jeden z droższych segmentów rynku.

    Jak twierdzą uczestnicy programu, oprogramowanie "Projektu Higgins" pozwoli użytkownikom na samodzielne kontrolowanie danych osobowych w internecie - takich jak informacje związane z numerami kont bankowych i kart kredytowych oraz numerami telefonów lub dokumentami medycznymi i aktami pracowniczymi.

    Zamiast pozostawiać to zadanie firmom i instytucjom, jak dzieje się to obecnie, internauci będą mogli sami decydować, jakie informacje chcą udostępniać zaufanym witrynom internetowym, korzystającym z tego oprogramowania.

    "Naszym celem jest przygotowanie otwartej, dostępnej powszechnie infrastruktury oprogramowania, która użytkownikom całkowicie podporządkowuje zarządzanie ich tożsamością" - stwierdził w komunikacie John Clippinger, członek instytutu Berkman Center.

    Główny inżynier w firmie Novell, Dale Olds dodaje, że "Projekt Higgins" jest efektem "zmiany sposobu postrzegania przez internautów problemu poufności". Nowy program pomoże im zmienić sposób, w jaki zarządzają swoimi danymi osobowymi.

    Jak stwierdza komunikat o projekcie, oprogramowanie Higgins będzie działać na każdym komputerze z systemem operacyjnym Linux, Windows lub dowolnym innym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane