Czytasz dzięki

Internet poprawia jakość życia osób starszych

PAP
opublikowano: 09-06-2012, 11:23

Internet poprawia jakość życia i pozwala na rozwój osobisty - wynika z badania przeprowadzonego wśród osób w wieku 50+. Dzięki korzystaniu z sieci osoby dojrzałe rozwijają swoje pasje, uczą się nowych rzeczy, a także włączają się w życie społeczności.

Z badania Koalicji Dojrz@łość w Sieci wynika, że dzięki internetowi osoby dojrzałe rozwijają swoje pasje i zainteresowania – czytają opracowania tematyczne, dokonują specjalistycznych zakupów np. rzadkich roślin, książek, uczą się języków obcych, aktywnie uczestniczą w kulturze.

„Internet to kopalnia wiedzy, w której wszystko można znaleźć” - twierdzi 65-letni pan Tomasz, któremu rodzina, wiedząc o jego kłopotach ze wzrokiem, podarowała komputer ze specjalistycznym oprogramowaniem dla osób słabo widzących.

Komputer z dostępem do sieci zmienił życie pana Tomasza, inżyniera budownictwa. Internet stworzył mu nowe możliwości zdobywania wiedzy, dzięki temu może być na bieżąco z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi z branży. Mimo że jest na emeryturze rozwija się, a jego wiedza i doświadczenie są cenione wśród kolegów, często zaskakuje ich wiedzą na temat nowinek technicznych.

Pani Krystyna, odkąd zaczęła korzystać z internetu, jest najlepiej poinformowaną osobą wśród swoich znajomych w kwestii aktualności kulturalnych, a tym którzy mają założoną skrzynkę pocztową, rozsyła cotygodniową informację o ciekawych wydarzeniach. Regularnie uczestniczy w spotkaniach z artystami, chodzi na wernisaże i do kina, korzystając z tańszych biletów.

Pani Anna, która jest amatorką ogrodnictwa, dzięki internetowi wygrywa konkursy na najładniejszy ogródek - pomysły na aranżacje czerpie z forów i stron dla fanów ogrodnictwa, a rzadkie okazy znajduje w specjalistycznych w e-sklepach.

Jak pokazało badanie, wśród osób między 50 a 65 rokiem życia najważniejsze korzyści wynikające z bycia internautą mają związek z pracą zawodową i poczuciem, że jest się na bieżąco. Dzięki posługiwaniu się internetem stają się lepszymi pracownikami, znajdują pracę lub klientów na swoje usługi. Dla osób powyżej 65 roku życia kluczową korzyścią jest przełamanie samotności.

Wszyscy respondenci podkreślali, że internet stał się dla nich oknem na świat – dzięki niemu mają dostęp do bieżących informacji. Kolejny aspekt to lepszy kontakt z bliskimi. Osoby starsze doceniają pocztę elektroniczną, komunikatory internetowe, dostęp on-line do albumów ze zdjęciami rodziny i znajomych. Internet pozwala im także odnowić dawne znajomości, a także znaleźć nowe, daje poczucie, że uczestniczą w życiu i są częścią określonej grupy.

Starsi internauci cenią również ułatwienia, jakie daje im sieć w życiu codziennym, takie jak planowanie przejazdów komunikacją miejską, załatwianie spraw urzędowych, znajdywanie lekarzy specjalistów, informacje konsumenckie etc.

Internet daje im także niezależność i poczucie wolności. Respondenci zauważyli, że są bardziej otwarci na innych, bardziej tolerancyjni, na nowo kształtują swoje relacje z rodziną.

Badani mówią też o dużych oszczędnościach czasu i pieniędzy. Dzięki internetowi szybko docierają do potrzebnych informacji, które w dodatku są bezpłatne. Wielu badanych mówiło, że przestało kupować prasę codzienną, ponieważ wszystko co ich interesuje znajdują w sieci. Seniorów cieszy także możliwość tańszych zakupów przez internet i ich dostępność, co ma szczególne znaczenie dla mieszkańców mniejszych miast.

Raport „Korzystanie z Internetu a jakość życia osób 50+” przeprowadzono na zlecenie Koalicji Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ „Dojrz@łość w sieci” na grupie 24 respondentów w wieku od 50 do 81 lat, mieszkających w różnych częściach Polski, w miastach od 50 do powyżej 500 tys. mieszkańców. W grupie badanych 16 osób korzystało, a 8 nie korzystało z internetu.

Koalicję Cyfrowego Włączenia Generacji 50+ "Dojrz@łość w sieci". powołały Akademia Rozwoju Filantropii w Polsce oraz UPC. Jej celem jest zachęcenia osób starszych do aktywnego korzystania z internetu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane