Internet to król rekrutacji

ZŁO
opublikowano: 16-04-2008, 00:00

Gdzie szukamy nowej pracy? Najczęściej w internecie i przez znajomych.

Gdzie szukamy nowej pracy? Najczęściej w internecie i przez znajomych.

Reed — firma świadcząca usługi rekrutacji i doradztwa personalnego — przeprowadziła badanie ankietowe Reed Index. Wynika z niego, że internet to podstawowy sposób poszukiwania nowej pracy dla dwóch na trzech badanych menedżerów i specjalistów (67 proc.). Portale rekrutacyjne, strony internetowe firm, fora i inne zasoby sieci oceniane są również jako najbardziej skuteczne w znalezieniu pracy. Poza tym ponad połowa ankietowanych, szukając nowego pracodawcy, korzystałaby z pomocy znajomych, 41 proc. — przeglądałaby ogłoszenia w gazecie, a 37 proc. zwróciłoby się do firmy doradztwa personalnego. Najczęściej byliby skłonni szukać pracy za pomocą internetu pracownicy większych firm (250-499 pracowników) oraz specjaliści i samodzielni pracownicy z wyższym wykształceniem (83 proc.). Ponad jedna trzecia menedżerów i specjalistów uznaje internet (36 proc.) za najefektywniejszy sposób poszukiwania pracy. Najlepiej do internetowych kanałów poszukiwania pracy odnoszą się badani z krótkim stażem (do 2 lat — 56 proc., 2-4 lata — 58 proc.), pracownicy dużych przedsiębiorstw zatrudniających co najmniej 500 osób (57 proc.) i osoby do 30. roku życia (50 proc.).

— Rola internetu jest nie do przecenienia. Dlatego firmy rekrutacyjne tworzą serwisy, które umożliwiają komunikację kandydatom i pracodawcom — wyjaśnia Karolina Adamiec z Reed.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZŁO

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu