Internetowe wybory Polaków - biały fiat tipo i czarne BMW

opublikowano: 04-03-2018, 22:00

Rośnie popyt na hybrydy, spada na diesle — to wnioski z raportu „Internetowy samochód roku 2017”, przygotowanego przez największy serwis ogłoszeniowy Otomoto.

Najpopularniejsze modele, których szukali Polacy w serwisie Otomoto w ubiegłym roku, to biały fiat tipo w wersji sedan wśród aut nowych i czarne BMW z serii 3 z 2002 r. wśród aut używanych. Od lat walka o miejsca na podium w głównej kategorii, czyli samochodach używanych, toczyła się między markami Audi i Volkswagen. Zwycięstwo BMW dowodzi, że coraz częściej interesujemy się markami z wyższej półki cenowej.

— Dzięki wielkiej liczbie danych nasz raport pokazuje kilka ciekawych tendencji na polskim rynku motoryzacyjnym. Począwszy od 2012 r., widzimy stopniowy spadek zainteresowania silnikami Diesla i trwający od tego samego roku wzrost zainteresowania silnikami benzynowymi. W 2015 r. nastąpił gwałtowny przyrost [o ponad 130 proc. — przyp. red.] wyszukań samochodów z silnikami na gaz, by ostatecznie wyhamować w 2017 r. — mówi Piotr Grzemski z Otomoto. W tym roku pojawiło się też nowe zjawisko — skokowy przyrost zainteresowania napędami alternatywnymi. — Hybrydy i samochody z napędem czysto elektrycznym na razie cieszą się znacznie mniejszym zainteresowaniem niż z silnikami spalinowymi, jednakże w ostatnim roku nastąpił dynamiczny wzrost, i to o 50 proc. w przypadku elektryków, a hybryd aż o 78 proc. Te drugie osiągnęły w 2017 r. najlepszy wynik od 2008 r. — dodaje Piotr Grzemski.

Wśród aut hybrydowych pierwszą trójkę wyszukań opanowała jedna japońska marka. Na pierwszym miejscu kompaktowy model toyoty, czyli auris. Za nim prius, a podium zamyka yaris. W autach elektrycznych złoto i srebro zdobyła amerykańska tesla. Model S na pierwszym miejscu, model X na drugim. Pierwszą trójkę elektryków zamyka japoński nissan leaf.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy