Interpretacje na nowych zasadach

JOANNA FIEMA-KUREK radca prawny, Kancelaria Hogan Lovells
17-09-2014, 00:00

Komentarz prawnika

JOANNA FIEMA-KUREK

radca prawny, Kancelaria Hogan Lovells

Ministerstwo Finansów w lipcu zaprezentowało projekt zmian Ordynacji podatkowej. Zostaną zmodyfikowane między innymi zasady wydawania indywidualnych interpretacji przepisów prawa podatkowego. Nowe przepisy, zdaniem przedstawicieli ministerstwa, mają stanowić ułatwienie i uporządkowanie kwestii związanych z wydawanymi interpretacjami.

Jedną z ważniejszych nowości jest wprowadzenie możliwości wystąpienia ze wspólnym wnioskiem o wydanie interpretacji przez dwóch lub więcej zainteresowanych. Proponowane rozwiązanie ma na celu wykluczenie sztucznie generowanej liczby wniosków i ma przyczynić się do uniknięcia rozbieżności w interpretacjach wydawanych dla poszczególnych stron tej samej transakcji.

Kolejną istotną zmianą jest wprowadzenie przepisu, zgodnie z którym, jeżeli przedstawiony we wniosku stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe jest tożsame z zagadnieniem rozstrzygniętym wcześniej interpretacją ogólną, zastosowanie znajdzie ta interpretacja ogólna, natomiast organ postanowi o bezprzedmiotowości wniosku w sprawie indywidualnej. Na postanowienie w tej kwestii zainteresowanemu ma przysługiwać zażalenie, a celem zmiany jest ograniczenie powielania identycznych interpretacji. Ponadto projekt przewiduje brak możliwości wydania interpretacji dotyczących przepisów prawa podatkowego regulujących właściwość oraz prawa i obowiązki organów podatkowych.

Kontrowersyjną propozycją jest zmiana, zgodnie z którą indywidualne interpretacje podatkowe nie będą dawały ochrony w przypadku zastosowania przez organ podatkowy tzw. klauzuli obejścia prawa. W zamian za to ustawodawca dopuści możliwość uzyskania opinii zabezpieczającej dotyczącej unikania opodatkowania. Wniosek o wydanie opinii powinien zawierać opis planowanej konstrukcji prawnej oraz podmiotów biorących w niej udział, a także wskazanie istotnych korzyści ekonomicznych i biznesowych uzasadniających jej wprowadzenie. Minister finansów będzie miał 6 miesięcy na wydanie wnioskowanej opinii, jednak w zależności od rezydencji podatkowej podmiotów biorących udział w transakcji opłata za to wyniesie 15 tys. zł lub 30 tys. zł. Wydana opinia będzie dawała ochronę analogiczną do ochrony wynikającej z interpretacji podatkowej, a zainteresowany będzie miał możliwość złożenia skargi do sądu administracyjnego, w przypadku gdy nie będzie podzielał wydanej opinii. Nowe przepisy mają zacząć obowiązywać od 1 czerwca 2015 r. w zakresie wydawania interpretacji, a od 1 stycznia 2016 r. w części dotyczącej opinii zabezpieczających.

Na obecnym etapie legislacyjnym omawiany projekt zawiera kilka niejasności, które powinny zostać doprecyzowane, niemniej jednak zmiany, takie jak wprowadzenie grupowych interpretacji, a także ograniczenie możliwości wystąpienia z wnioskiem o interpretację, która została już rozstrzygnięta interpretacją ogólną, można uznać za pozytywny przejaw działalności ustawodawcy. Nie można jednak zaaprobować pozbawienia podatnika ochrony wynikającej z indywidualnej interpretacji, w przypadku gdy organ podatkowy stwierdzi, że ma prawo powołać się na klauzulę obejścia prawa. Można przypuszczać, że w wielu przypadkach uzyskanie interpretacji nie będzie gwarantowało podatnikowi żadnej ochrony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JOANNA FIEMA-KUREK radca prawny, Kancelaria Hogan Lovells

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Interpretacje na nowych zasadach