Czytasz dzięki

Intesa zainteresowana zakupem Generali

22 mld EUR – za taką kwotę największy włoski bank może kupić większościowy pakiet akcji największego włoskiego ubezpieczyciela.

Szykuje się megatranskacja na europejskim rynku ubezpieczeniowym. Jak informują włoskie media największa włoska grupa bankowo - Banca Intesa Sanpaolo – rozważa przejęcie największego we Włoszech ubezpieczyciela: Generali. Wartość tej transakcji może wynieść nawet 22 mld EUR.

Zobacz więcej

Generali

REUTERS/Leonhard Foeger/File Photo/Forum

O możliwości przejęcia przeżywającego problemy Generali przez inną grupę finansową spekulowało się już od dłuższego czasu. Wśród potencjalnych zainteresowanych wymieniono największych europejskich ubezpieczycieli: AXA i Allianz. Jednak to Intesa Sanpaolo jest pierwszym podmiotem, który otwarcie przyznał się do zainteresowania aktywami Generali.

W opublikowanym we wtorek późnym wieczorem komunikacje prasowym Intesa Sanpaolo przyznał, że rozważa możliwość złożenia oferty na zakup większościowego pakietu akcji Generali. Wpisywałoby się to w strategię grupy, który zakłada inwestycję na rynkach, które mogą mięć synergię z biznesem bankowym. Chodzi głównie o ubezpieczenia i zarządzenia aktywami. W tych dwóch obszarach mocne kompetencje ma Generali.

W poniedziałek Generali nabyło 3 proc. udziałów w Intesa Sanpaolo. Włoscy analitycy oceniają, że był to ruch wyprzedzający, który ma pozbawić Intesę możliwości zakupu tylko mniejszościowego pakietu akcji.  

Generali zainwestowało ok. 70 mld EUR we włoskie obligacje rządowe. Dlatego to co się dzieje w ubezpieczycielem jest pilniej śledzone przez włoski rząd. Z tego powodu niektórzy analitycy oceniają, że Intesa Sanpaolo przejmie Generali tylko po to, by ubezpieczyciel pozostał we włoskich rękach.

Transkacje nie miałaby większego wpływu na działalność Generali w Polsce. Choć Intesa Sanpaolo ma mocną ekspozycję na sektor bankowy w Europie Środkowo-Wschodniej, to nie jest obecną w Polsce i w Czechach. Te dwa rynki są zaś kluczowe dla biznesu Generali w naszym regionie. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MGA

Polecane