Inuitka wicekrólową w Kanadzie

PAP , DI
opublikowano: 07-07-2021, 13:08

Nową gubernator generalną zostanie po raz pierwszy rdzenna mieszkanka kraju.

Po raz pierwszy w historii Kanady generalną gubernator zostanie rdzenna mieszkanka tego kraju — Inuitka Mary Simon. Nominację gubernator, która w Kanadzie reprezentuje brytyjską królową, przedstawił premier Kanady Justin Trudeau.

— Moja nominacja pojawiła się w szczególnie skłaniającym do refleksji momencie naszej wspólnej historii — powiedziała Mary Simon podczas konferencji prasowej.

Urodzona w 1947 r. Simon była uczennicą dziennego programu szkoły dla rdzennych mieszkańców. W Kanadzie toczy się obecnie dyskusja na temat byłych przymusowych szkół dla Indian, które funkcjonowały przez 150 lat. Większość z nich prowadził Kościół katolicki. Od końca maja odnaleziono już ponad 1000 nieoznaczonych grobów przy budynkach byłych szkół.

Przyszła gubernator generalna Kanady była ambasadorką, negocjatorką, przewodniczącą organizacji inuickiej i dziennikarką publicznej telewizji CBC. Z chwilą oficjalnego objęcia stanowiska zastąpi pełniącego obowiązki gubernatora Richarda Wagnera, przewodniczącego Sądu Najwyższego. Sędzia pełni tę funkcję od stycznia, kiedy w związku z raportem na temat złego traktowania pracowników do dymisji podała się Julie Payette.

Gubernator generalny reprezentuje brytyjskiego monarchę, który w Kanadzie jest głową państwa. Gubernator jest więc wicekrólem, drugą osobą w państwie, po brytyjskim monarsze, a przed premierem rządu. Od 1931 r. gubernator generalny jest rekomendowany przez premiera Kanady i mianowany formalnie przez brytyjskiego monarchę, który przedtem sam dokonywał wyboru. Gubernator pełni rolę ceremonialną i konstytucyjną, m.in. podpisuje przyjęte przez parlament ustawy, może też na wniosek premiera zawieszać obrady parlamentu lub go rozwiązać.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane