INVEST-BANK: KONIEC CZYSZCZENIA BILANSU

Gromadzki Ryszard, Kobosko Michał
opublikowano: 30-06-2000, 00:00

INVEST-BANK: KONIEC CZYSZCZENIA BILANSU

Firma stworzy 45 mln zł rezerw związanych z upadkiem Banku Staropolskiego

SILNE POPARCIE: Zygmunt Solorz ujawnił już plany wprowadzenia telewizji Polsat na giełdę lub sprzedaży części jej akcji inwestorowi zagranicznemu. Ale nim do tego dojdzie, Polsat ma wykorzystać na wielką skalę efekt synergii z kontrolowanym także przez Solorza Invest- -Bankiem (na zdj. z prawej prezes banku Alfred Brodzki). fot. Grzegorz Kawecki, Borys Skrzyński

Dzisiejsze WZA Invest-Banku zatwierdzi ubiegłoroczny wynik banku wykazujący stratę 37 mln zł. Stało się tak w wyniku stworzenia — na wniosek firmy audytorskiej Ernst & Young — dodatkowych rezerw mających źródło w związkach Invest-Banku z Bankiem Staropolskim.

Jeszcze do niedawna Invest-Bank informował o 12,1 mln zł zysku za ubiegły rok. Jednak na wyraźne życzenie audytora poznańska firma stworzy 45 mln zł rezerw na pokrycie ewentualnych strat memoriałowych związanych z upadkiem władanego przez Piotra Bykowskiego Banku Staropolskiego.

Z minusa na plus

— Nasz bank nie miał akcji Banku Staropolskiego czy Polskiego Towarzystwa Samochodowego. Miało je jednak kilkanaście spółek, w które jesteśmy zaangażowani. Sądzimy, że część pieniędzy uda się odzyskać. Przykładowo Giełda Poznańska, w której mamy 34 proc. udziałów, ma szansę szybko zwiększyć swoją wartość dzięki inwestycjom w system informatyczny — mówi Kamil Niemira, rzecznik prasowy Invest-Banku.

Po stworzeniu rezerw ubiegłoroczna strata Invest-Banku wyniesie 37 mln zł.

— Spowoduje to, że współczynnik opłacalności obniży się z 16 do około 13 proc., czyli nadal będzie wyższy od wymaganego minimum (8 proc.). Szacujemy, że nawet pod uwzględnieniu rezerw nasze kapitały starczyłyby na trzy lata działalności — mówi Alfred Brodzki, prezes Invest-Banku.

Ale kapitały banku wkrótce skokowo wzrosną. Zygmunt Solorz ma bowiem objąć nowe akcje za 50 mln zł. Do opłacenia tej emisji dojdzie po uzyskaniu zgody Komisji Nadzoru Bankowego na przekroczenie przez grupę Polsat kolejnego progu udziału w kapitale.

Jaka będzie sytuacja po tej emisji? Z jednej strony bank zanotuje wzrost kapitałów własnych o ponad 12 mln zł. Z drugiej — grupa Polsatu osiągnie 75,36 proc. głosów na WZA, co praktycznie oznacza, że żaden nowy akcjonariusz nie będzie mógł blokować uchwał WZA. Jest to czytelne zabezpieczenie Zygmunta Solorza na wypadek, gdyby właścicielem pozostałości po BSP — posiadaczu niemal wszystkich pozostałych akcji Invest-Banku — został nieproszony inwestor. Skądinąd wiadomo (rzecznik prasowy nie komentuje tych informacji), że szef Polsatu próbuje zachęcić do przejęcia Banku Staropolskiego jeden z funduszy inwestycyjnych. Nie ma natomiast planów nabycia tego banku przez samą grupę Solorza.

Bank z pilotem

Kamil Niemira twierdzi, że w tym roku Invest-Bank będzie już na plusie. Po pięciu miesiącach wynik na działalności bankowej wyniósł 62,5 mln zł. Bank dysponuje obecnie kapitałami własnymi wysokości 277,8 mln zł.

Firma otwiera małe zautomatyzowane placówki bankowe, w których przynętą na klientów mają być m.in. monitory i odtwarzacze DVD, które będą wyświetlały interaktywne prezentacje usług banku. Teraz w sieci jest 90 oddziałów, a do końca roku liczba ta wzrośnie do 120, zaś w 2001 r. o następne 50.

Ale to nie oddziały mają być kluczem do sukcesu. Zygmunt Solorz postanowił wykorzystać synergię Invest-Banku, Polsatu, Polisy Życie i innych spółek ze swojej grupy.

— Dostęp do Internetu jest w Polsce drogi i jednak dość elitarny. Pilotem do telewizora umie się posługiwać każdy — tak Kamil Niemira tłumaczy pomysł uruchomienia unikalnej w Polsce bankowości telewizyjnej. Na razie właściciele kont mogą na stronie telegazety Polsatu jedynie sprawdzać stan rachunków. W drugim etapie (jesień tego roku) możliwe będzie prowadzenie operacji wewnątrz rachunku (np. zakładanie lokat), a w trzecim (przełom roku) — przelewów do innych banków. Z najbardziej zaawansowanych usług będą mogli korzystać posiadacze dekoderów cyfrowych Polsatu.

Kolejną bronią banku ma być obsługa użytkowników telefonów komórkowych (WAP) oraz rozliczanie transakcji handlowych, zawartych w internetowym e-markecie — spółce Polsatu i Optimusa.

Zaś wczoraj bank podpisał z Polisą Życie umowę o sprzedaży w swojej sieci polis i o ich dodawaniu do produktów bankowych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Gromadzki Ryszard, Kobosko Michał

Polecane