Czytasz dzięki

Invest Bank Staropolski

AMB
opublikowano: 09-10-2008, 00:00

Wierzyciele Staropolskiego odzyskają część straconych depozytów w ciągu pięciu miesięcy. Lada dzień Invest Bank wykupi bankruta.

Wierzyciele Staropolskiego odzyskają część straconych depozytów w ciągu pięciu miesięcy. Lada dzień Invest Bank wykupi bankruta.

12 października mija termin podpisania umowy zakupu przez Invest Bank, kontrolowany przez Zygmunta Solorza-Żaka, upadłego banku Staropolskiego. Ciągnąca się od lat afera, w której straty poniosło kilkadziesiąt tysięcy depozytariuszy bankruta, nareszcie dobiegnie końca. Jak dowiedzieliśmy się w Invest Banku, termin podpisania umowy jest właśnie ustalany. Może się to zdarzyć nawet dziś, a z pewnością w najbliższych dniach. W toku negocjacji, które — jak podkreśla Invest Bank — trwają do ostatniej chwili, zobowiązania Staropolskiego udało się zredukować do ponad 122 mln zł.

W ciągu dwóch miesięcy od podpisania umowy Staropolski trafi w ręce Invest Banku. Przekazywanie przedsiębiorstwa ma się odbyć w kilku etapach. W ciągu trzech miesięcy od sfinalizowania transakcji Invest Bank zamierza rozliczyć się z wierzycielami Staropolskiego. Chce rozłożyć ten proces w czasie, żeby nie sparaliżować pracy swoich oddziałów. Po pieniądze zgłosi się blisko 40 tys. dawnych klientów upadłego banku. Bank zamierza zawiadomić ich o terminie rozpoczęcia wypłat w drugiej połowie października.

Transakcja, do której nie udawało się doprowadzić przez kilka lat, mimo ogłaszanych przetargów, rozwiąże też problem Invest Banku, który odzyska duży pakiet własnych akcji będący obecnie najcenniejszym aktywem banku Staropolskiego. Dla Zygmunta Solorza-Żaka będzie też ona miała wymiar prestiżowy, bo wielu poszkodowanych obwiniało go o przyczynienie się do upadłości Staropolskiego, w wyniku której przepadły ich depozyty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AMB

Polecane