Investor zakłada mundur

Grzegorz Nawacki
04-04-2011, 00:00

WB Electronics, spółka oferująca systemy IT  dla wojska, pozyskała inwestora. Przejmie Radmor i wejdzie na GPW.

Fundusz zebrał 27 mln zł i natychmiast je wydał, więc znów poprosi o kapitał

WB Electronics, spółka oferująca systemy IT dla wojska, pozyskała inwestora. Przejmie Radmor i wejdzie na GPW.

WB Electronics, spółka wyspecjalizowana w oprogramowaniu wykorzystywanych dla celów militarnych, to najnowszy nabytek Investor PE. Za 4,545 proc. akcji fundusz zapłacił 22 mln zł.

— Spółka ma ogromny potencjał rozwoju: jest liderem w naszej części Europy w zakresie rozwiązań IT i komunikacyjnych dla celów militarnych. Bardzo dynamicznie się rozwija, zyski i przychody rosną o kilkadziesiąt procent rocznie. W 2009 r. przychody sięgnęły 50 mln zł, a zysk netto 16 mln zł. Za 2010 r. nie mamy jeszcze ostatecznych wyników, ale można powiedzieć, że zyski zostały niemal podwojone. Oczekujemy podobnej dynamiki w następnych latach. Według planu inwestycji, spółka w okresie 24 miesięcy wejdzie na GPW. WB Electronics przeznaczy pozyskane pieniądze na inwestycje w nowe technologie i na akwizycje podmiotów z branży w Polsce i na świecie — mówi Jakub Bartkiewicz, zarządzający Investor PE.

Jeden cel WB już namierzyło: dostało zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na przejęcie Radmoru, który produkuje urządzenia nadawczo-odbiorcze. To byłoby doskonałe uzupełnienie grupy, bo WB Electronics wytwarza m.in. system zarządzania polem walki TROP służący do planowania działań wojennych, system TOPAZ dla artylerii, który automatyzuje dowodzenie ogniem, systemy cyfrowej łączności. Grupa opracowała także dwa samoloty bezzałogowe, w tym taki, który może startować "z ręki".

To właśnie opcja zakupu WB Electronics była powodem, dla którego fundusz przyspieszył zapisy w zakończonej w piątek emisji. Zebrał z niej 27 mln zł (przed emisją wielkość funduszu wynosiła 50,5 mln zł).

— Zebrane pieniądze zostaną zainwestowane w całości już w kwietniu w WB Electronics, Impact oraz nowy projekt farm wiatrowych naszej spółki Windfarm Holding. Kolejna emisja zostanie przeprowadzona w terminie 18-29 kwietnia — zapowiada Jakub Bartkiewicz.

Inwestorów mają przyciągnąć nie tylko nowe projekty, ale i wyniki dotychczasowych inwestycji. Fundusz sprzedał 50 proc. porównywarki cenowej Nokaut.pl za 5 mln zł i wykazał 100 proc. zysku, bo za taką kwotę kupił całą firmę. Nokaut.pl pracuje nad upublicznieniem. Zrealizowany zysk fundusz wypłaci inwestorom pod koniec drugiego kwartału.

Jeszcze w tym roku na giełdę ma trafić inna spółka z portfela — Stone Master, producent materiałów wykończeniowych, który w 2010 r. miał niemal 9 mln zł zysku. Za to zawieszony został plan debiutu CB, producenta membran dachowych, bowiem spółką zainteresował się inwestor branżowy. Windfarm, spółka zajmująca się budową farm wiatrowych, spodziewa się kolejnych płatności za sprzedany w 2010 r. projekt Masovia i pracuje nad dwoma farmami o łącznej mocy 100 MW.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Nawacki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Investor zakłada mundur