Investors TFI zmieni dwa fundusze

opublikowano: 06-12-2020, 22:00

Obniżki stóp procentowych powodują, że największe TFI niezależne od banków i firm ubezpieczeniowych przekształca fundusz dłużny w mieszany.

Z dniem 27 lutego 2021 r. fundusz Investor Obligacji Korporacyjnych zmieni się w Investor Akumulacji Kapitału, a Investor Ameryka Łacińska przekształci się w Investor Quality.

Pierwsza zmiana to ewidentny efekt obniżek stóp procentowych. Fundusz z kategorii dłużnych przepłynie do grupy mieszanych. Minimum 80 proc. aktywów ma mieć nadal ulokowane w obligacjach, ale do 20 proc. będzie mógł angażować w akcje, a także instrumenty odzwierciedlające koniunkturę na rynku złota i metali szlachetnych.

– Znaczna część krajowych inwestorów charakteryzuje się awersją do ryzyka i przedkłada zachowanie kapitału nad potencjalne wyższe zyski. Od niemal roku w Polsce mamy już jednak do czynienia z ujemnymi realnymi stopami procentowymi. Projekcje inflacyjne i prognozy dotyczące kształtowania się stóp procentowych wskazują, że taka sytuacja może potrwać jeszcze przez dłuższy czas. Oznacza to, że dominujące do tej pory formy oszczędzania realnie przynoszą i będą przynosiły straty. W Investor Akumulacji Kapitału wysoki minimalny udział instrumentów dłużnych ma zapewnić możliwie niską zmienność wyceny subfunduszu. Domieszka akcji i instrumentów bazujących na wycenie złota w średnim i dłuższym terminie ma stać się źródłem zysków pozwalających na osiągnięcie przez fundusz wyższej efektywności niż produkty inwestycyjne w całości koncentrujące się na rynku długu – mówi Zbigniew Wójtowicz, prezes Investors TFI.

Drugi ze zmieniających się funduszy pozostanie produktem akcjnym. Nie będzie się jednak koncentrował na Ameryce Łacińskiej, ale Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych. Strategia Investor Quality będzie zakładać, że źródłem atrakcyjnych wyników jest wybór spółek wynikający z oceny ich siły rynkowej i długoterminowego potencjału jej utrzymania. Siła rynkowa firmy ma zaś być pochodną dominacji na rynku o ograniczonej konkurencji, siły marki czy długoterminowych przewag rynkowych, takich jak patent bądź technologia, dostęp do klientów, wysokie bariery wejścia na rynek, czy wysokie koszty zmiany dostawcy.

- Na rynku od dawna występował podział na spółki growth i value. Spółki zaliczane do grona quality mogą wywodzić się z każdej z dotychczas istniejących kategorii – uważa Zbigniew Wójtowicz.

Poznaj program warsztatu online "Niebezpieczne klauzule w umowach inwestycyjnych", 14 stycznia 2021 >>

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane