Inwalidzi będą uczyć się z domu

Anna Maria Seroczyńska
opublikowano: 02-07-1999, 00:00

Inwalidzi będą uczyć się z domu

Ruszy internetowa sieć kształcenia dla osób ułomnych fizycznie

DOMOWE NAUKI: Każdej z osób objętych pomocą pożyczymy na czas kształcenia komputer i zapewnimy dostęp do ciekawej oferty szkoleniowej. Będą one również znajdować się pod okiem nauczycieli śledzących ich postępy w nauce — mówi Narcyz Janas, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych z Warszawy. fot. BS

Internet może mieć szczególne zastosowanie w przypadku osób niepełnosprawnych. Dla tych najciężej upośledzonych, których wyjście z domu jest niemożliwością, będzie jedynym sposobem zdobycia kwalifikacji. Za kilka miesięcy ruszy w Polsce sieć kształcenia na odległość, koordynowana przez Polską Organizację Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON) za pomocą szwedzkiego i holenderskiego know-how.

Od kilku lat na świecie Internet wykorzystywany jest jako narzędzie do nauki na odległość dla osób niepełnosprawnych, które mają kłopoty z wychodzeniem z domu. Podczas kilkumiesięcznych kursów uczestnicy mogą dokształcać się w różnych dziedzinach — tworzenia stron internetowych, grafiki internetowej, wyszukiwania informacji gospodarczej, prowadzenia księgowości czy nauki języków obcych. Ogromne znaczenie ma fakt, że nauka kontrolowana jest przy pomocy nauczycieli będących w stałym kontakcie przez pocztę elektroniczną.

Okno na świat

Medium to może okazać się zbawienne zwłaszcza w Polsce, gdzie wszechobecne bariery architektoniczne przekreślają szanse na naukę czy pracę większości inwalidów.

— Ten system kształcenia skierowany jest zwłaszcza do osób z cięższymi schorzeniami, dla których wyjście z domu jest tożsame z dużym wysiłkiem, ale także dla ludzi z ośrodków wiejskich, którzy mają zbyt daleko do centrów kształcenia. Osoby te — znajdując się w stałym kontakcie i sprawdzane przez nauczyciela — będą mogły podnosić kwalifikacje w różnych dziedzinach — mówi Narcyz Janas, prezes Polskiej Organizacji Pracodawców Osób Niepełnosprawnych (POPON).

Szef POPON tłumaczy, że każdy uczeń otrzyma komputer wraz z oprogramowaniem z zakresu księgowości, języków obcych czy tworzenia stron internetowych i grafiki komputerowej. Do tej pory jedyną możliwością kształcenia na odległość były kursy korespondencyjne. Niestety, podnoszący swe kwalifikacje nie mieli możliwości bycia monitorowanym w swej pracy. Dlatego Internet sprawdza się w tym wypadku dużo lepiej.

Po raz pierwszy

— Kursy będą trwały od trzech do sześciu miesięcy zależnie od stopnia zaawansowania ucznia. Ich interaktywny charakter polegać będzie na tym, że nad postępami w nauce czuwać będą nauczyciele — mówi szef POPON.

Zastosowanie Internetu w kształceniu niepełnosprawnych na odległość będzie w Polsce przedsięwzięciem precedensowym. Sieć zostanie uruchomiona prawdopodobnie na początku przyszłego roku i obejmie tysiąc osób lub więcej — jeżeli współpracą wyrazi zainteresowanie Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

— Wzory czerpać będziemy głównie ze Szwecji i Holandii, gdzie ten system kształcenia sprawdza się już od około ośmiu lat i cieszy się ogromnym powodzeniem. Jesienią uda się do Szwecji na szkolenia kilku naszych nauczycieli oraz trzydziestoosobowa grupa niepełnosprawnych. We wdrażaniu gotowych wzorów pomogą nam również Holendrzy, którzy przekażą systemy operacyjne — opowiada Narcyz Janas.

Nauka w pracy

— Do osób najbardziej potrzebujących tego medium będziemy docierać przez organizacje osób niepełnosprawnych, znajdujące się na terenie kraju oraz Krajowy Urząd Pracy i starostwa. Pod uwagę będą brane zwłaszcza osoby, które od długiego czasu nie mogą znaleźć zatrudnienia. Chcielibyśmy także zaproponować zakładom pracy chronionej, aby wprowadziły u siebie ten rodzaj podnoszenia kwalifikacji pracowników. Wynika to z tego, że zapotrzebowanie na usługi internetowe — czy to jeśli chodzi o reklamę, tworzenie baz danych czy wyszukiwanie informacji gospodarczej — jest bardzo duże. Spore możliwości dawałby również telemarketing — twierdzi szef POPON.

Narcyz Janiak jest dobrej myśli w kwestii dostępu do komputerów — część dostarczą pracodawcy z zakładów pracy chronionej, PFRON oraz sponsorzy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Maria Seroczyńska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Inwalidzi będą uczyć się z domu