Inwestor – duża firma

DI
opublikowano: 08-12-2020, 20:00

Wśród dużych firm zajmujących się inwestycjami zagranicznymi w tym roku bezkonkurencyjna okazała się Grupa Asseco. Wyróżnione zostały Ciech i CCC.

Nagroda główna: Grupa Asseco

Asseco nie boi się podejmować ryzyka inwestycyjnego. W ciągu 30 lat z lokalnego start-upu zatrudniającego kilka osób stało się globalną grupą kapitałową. Działa w 60 krajach. Zatrudnia ponad 27 tys. pracowników i rocznie osiąga przychody na poziomie ok. 3 mld USD.

Adam Góral, prezes Asseco Poland

- Przyciągnęliśmy do grupy wiele firm informatycznych z różnych krajów i stworzyliśmy lokalną przeciwwagę dla globalnych dostawców IT. Jesteśmy obecnie największą firmą informatyczną w Europie Środkowo-Wschodniej i graczem obecnym na pięciu kontynentach - mówi Adam Góral, prezes Asseco Poland.

Ok. 90 proc. przychodów spółki pochodzi z rynków zagranicznych.

– Specjalizujemy się w różnych obszarach IT. Spółki, które działają w ramach naszej grupy, łączy wspólny cel biznesowy, a przede wszystkim wizja, wartości i partnerskie relacje. Na tym budujemy kapitał naszej grupy – zaznacza Adam Góral.

Dzięki ekspansji zagranicznej Asseco rozwija się i zdobywa przewagi konkurencyjne w sektorze IT.

– Kiedy pojawiamy się w nowym kraju, czerpiemy z wiedzy i praktyki tamtejszych specjalistów. To w połączeniu z naszym międzynarodowym doświadczeniem umożliwia nam realizację dużych projektów. Inwestycje zagraniczne wymagają dogłębnej i rzetelnej analizy danego rynku i lokalnych spółek IT, które tak jak Asseco są producentami oprogramowania dla kluczowych sektorów gospodarki i mają mocną pozycję w swoim kraju – podkreśla Adam Góral.

Asseco wyruszyło na podbój nowych rynków w 2004 r.

– Jedną z naszych najważniejszych decyzji dotyczących ekspansji zagranicznej było połączenie działającej w Rzeszowie spółki Comp ze słowacką Asset Soft. I tak powstało Asseco. Kolejne akwizycje, których do tej pory było już ok. stu, przyspieszyły dalszą ekspansję zagraniczną. Zakup w 2010 r. udziałów izraelskiej firmy Formula System otworzył nam drogę do Izraela i na rynek amerykański. Przejęcie portugalskiego Exictos dało nam z kolei możliwość rozwoju na rynkach afrykańskich – wylicza Adam Góral.

Przedstawiciele Asseco nie zamierzają spoczywać na laurach. Wciąż badają nowe rynki. Na całym świecie szukają firm, które są dla nich atrakcyjne z punktu widzenia biznesowego i pasują do wizji rozwoju. Tylko w tym roku do grupy dołączyło kilkanaście nowych spółek z rynku izraelskiego, amerykańskiego i europejskiego.

– Mimo trudnej sytuacji gospodarczej spowodowanej pandemią nie zwolniliśmy tempa i osiągnęliśmy wzrost przychodów we wszystkich segmentach działalności. Przyspieszona cyfryzacja spowodowała zwiększone zapotrzebowanie na rozwiązania IT. Naszą ambicją jest dalszy międzynarodowy rozwój i promocja polskiego oprogramowania – podsumowuje Adam Góral.

Wyróżnienie: Ciech

Grupa Ciech odważnie wchodzi na nowe rynki. Jest jednym z największych koncernów chemicznych w Europie Środkowo-Wschodniej. Eksportuje produkty do ponad stu krajów. W jej szerokiej ofercie są m.in. soda kalcynowana i oczyszczona, sól, środki ochrony roślin oraz żywice epoksydowe i poliestrowe. Od 2005 r. spółka notowana jest na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, natomiast od 2016 r. na jednej z największych giełd w Europie - Börse Frankfurt.

Wyróżnienie: CCC

Grupa CCC jest obuwniczym potentatem w Europie Środkowej i jednym z największych producentów na Starym Kontynencie. Podbiła rynki niemiecki, austriacki i szwajcarski. Sklepy franczyzowe CCC można znaleźć m.in. na Ukrainie, Łotwie, Litwie, w Estonii, Mołdawii i Kosowie. W ubiegłym roku salony sprzedaży obuwia CCC powstały też w Katarze, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Bahrajnie i Omanie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane