Kancelarie złożyły pozwy przeciw CD Projekt

opublikowano: 25-12-2020, 17:03
aktualizacja: 26-12-2020, 20:49

Dwie kancelarie prawne zza oceanu złożyły pozwy przeciwko CD Projektowi i trzem jego menedżerom. Zarzucają wprowadzenie w błąd co do jakości gry “Cyberpunk 2077”.

Jak informuje Bloomberg, jeden z pozwów został złożony przez Rosen Law Firm w imieniu inwestora Andrew Trampego w sądzie federalnym w Los Angeles. To pozew zbiorowy, do którego mogą przystąpić inny inwestorzy, którzy kupili walory CD Projektu. Nie chodzi jednak o akcje, notowane na GPW, ale o amerykańskie kwity depozytowe (tzw. ADR) oraz akcje, znajdujące się w obrocie pozagiełdowym (na rynku OTC).

Andrew Trampe uważa m.in., że CD Projekt i jego menedżerowie (w pozwie wymieniono prezesa Adama Kicińskiego oraz Piotra Nielubowicza i Michała Nowakowskieg) wprowadził inwestorów wielokrotnie w błąd w 2020 r., zatajając, że “Cyberpunk” był praktycznie niegrywalny na konsolach starszej generacji ze względu na liczne błędy. Jedną z konsekwencji było czasowe wycofanie tytułu ze sprzedaży w sklepie Sony - PlayStation Store, a zarowno Sony, jak i Microsoft oraz sam CD Projekt zdecydowały się na umożliwienie graczom uzyskania pełnego zwrotu za grę.

Pozew zbiorowy złożyła także kancelaria Schall i ma on podobne uzasadnienie.

Obie kancelarie specjalizują się w tego typu pozwach i prowadzą wiele podobnych spraw - te, które zakończyły się sukcesem, oznaczały dla pozwanych konieczność wypłaty zwykle łącznie kilku milionów dolarów.

Kilka dni temu pisaliśmy w “PB”, że także inne firmy prawnicze zapowiedziały pozwy zbiorowe i nawołują inwestorów do dołączenia do nich.

Prawnicy specjalizujący się w prawie papierów wartościowych i giełd, z którym rozmawiał „PB”, podchodzą do sprawy dość jednoznacznie.

- Tego typu roszczenia wywołują uśmiech na mojej twarzy. Wygląda to tak, jakby ktoś poszukiwał na siłę klienta dla usług prawnych, wmawiając, że takie roszczenie jest zasadne. W USA modne jest pozywanie każdego o wszystko. Szanse powodzenia tego pozwu oceniam jako bardzo niskie – mówi proszący o anonimowość prawnik z międzynarodowej kancelarii.

Kurs akcji CD Projektu na GPW spadł od szczytu, zanotowanego jeszcze przed premierą “Cyberpunka” o około 40 proc.

22 grudnia firma przedstawiła dane o sprzedaży gry na dzień 20 grudnia. Do 20 grudnia (włącznie) gracze kupili ponad 13 mln kopii tytułu. Dane te były poniżej oczekiwań rynkowych i kurs przez większą część sesji w środę był pod kreską.

Cyberpunk 2077” zadebiutował 10 grudnia. W związku z błędami w grze i rozczarowaniem niektórych graczy (co dotyczy zwłaszcza posiadaczy konsol i znalazło odzwierciedlenie w słabych ocenach), do 21 grudnia spółka dała możliwość bezpośredniego zgłaszania chęci zwrotu gry. Klienci mogą także zwracać grę dystrybutorowi.

Przeczytaj wszystkie artykuły o CD Projekcie w specjalnym serwisie>>

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane