CD Projekt podał dane o sprzedaży Cyberpunka

opublikowano: 22-12-2020, 19:08
aktualizacja: 23-12-2020, 09:07

CD Projekt przedstawił dane o sprzedaży Cyberpunka na dzień 20 grudnia. Kurs na sesji w środę zareagował zwyżką, która jednak nie utrzymała się zbyt długo.

Do 20 grudnia (włącznie) gracze kupili ponad 13 mln kopii tytułu.

Na otwarciu sesji w środę 23.12 kurs urósł o 2,7 proc., ale po niespełna 4 minutach zszedł pod kreskę.

Dane o sprzedaży bazują na raportach cyfrowych platform dystrybucyjnych oraz zebranych od dystrybutorów fizycznych.

"Powyższa liczba odpowiada szacunkom odnośnie do salda zrealizowanej sprzedaży detalicznej na wszystkich platformach sprzętowych (po uwzględnieniu zwrotów dokonanych przez klientów detalicznych w sklepach fizycznych oraz cyfrowych) tzw. "sell through", pomniejszonej o liczbę otrzymanych do dnia publikacji niniejszego raportu mailowych zgłoszeń od klientów detalicznych w ramach akcji "Help Me Refund", otrzymanych bezpośrednio przez spółkę“ - podano.

Średnia oczekiwań sprzedażowych do końca 2020 r. to według konsensusu, zebranego przez “PB” (jeszcze przed decyzją Sony o czasowym wycofaniu gry ze sprzedaży w PlayStation Store) 16 mln szt. Przed premierą konsensus sprzedaży stworzony przez PAP Biznes zakładał sprzedaż ponad 19 mln szt. gry w grudniu.

“Dane o sprzedaży są poniżej oczekiwań rynkowych na poziomie 16,4 mln sztuk i poniżej naszych oczekiwań na poziomie 15 milionów sztuk. Biorąc powyższe pod uwagę, widzimy miejsce na rewizję naszych założeń. Spodziewamy się negatywnej reakcji cen akcji na publikowane dane.” - napisali w porannym komentarzu analitycy BM mBanku.

OKIEM EKSPERTA
Nowe oczekiwania są realne do osiągnięcia
Krzysztof Tkocz
analityk DM BDM
Spółka do 20 grudnia sprzedała 13 mln sztuk gry „Cyberpunk 2077”, liczba ta uwzględnia zwroty (przy założeniu zwrotów na poziomie 25-30 proc. sprzedaż brutto wyniosła 16-17 mln kopii). Dla porównania RDR2 w niecałe 2 tygodnie od premiery sprzedało 17 mln egzemplarzy. Patrząc na spore problemy, które towarzyszyły „CP2077” od momentu wydania, przy jego negatywnym odbiorze przez graczy konsolowych, obniżyliśmy nasze oczekiwania do 12,7 mln w całym 4 kw. 20. Tym samym uważamy, że odczyt ten jest zbliżony do naszych oczekiwań i konsensusu (15,1-16,4 mln „do Świąt”), który mógł być zawyżony w ostatnich dniach przez informacje o szacunkowej sprzedaży z portalu SteamSpy (15,2 mln - PC).

W rok od premiery konsensus zakłada ok. 25,4 mln sprzedanych egzemplarzy co naszym zdaniem przy obecnym odczycie jest realne do osiągnięcia. Spodziewamy się, że sprzedaż wersji na PS4/X1 tuż po pojawieniu się pierwszych recenzji i ocen od graczy tych platform znacznie spadła, część potencjalnych klientów postanowiła wstrzymać się z zakupem do momentu kiedy produkcja zostanie lepiej zoptymalizowana i „wyczyszczona” z uciążliwych błędów, stąd spodziewamy się przesunięcia tej części sprzedaży na przyszłe okresy. Ponadto liczymy na duży udział wersji na PC i dystrybucji cyfrowej, która cechuje się wyższą marżowością.

*

“Cyberpunk 2077” zadebiutował 10 grudnia. W przedsprzedaży grę zamówiło 8 mln osób.

W związku z błędami w grze i rozczarowaniem niektórych graczy (co dotyczy zwłaszcza posiadaczy konsol i znalazło odzwierciedlenie w słabych ocenach), do 21 grudnia spółka dała możliwość bezpośredniego zgłaszania chęci zwrotu gry. Klienci mogą także zwracać grę dystrybutorowi.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane