Inwestor kupi Temed bez długów

Agnieszka Berger
05-01-1999, 00:00

Inwestor kupi Temed bez długów

Do końca stycznia powinna zakończyć się prywatyzacja zabrzańskiej spółki Temed — producenta aparatury medycznej. Firma właśnie skończyła spłatę 3,3 mln zł długu w ramach ugody bankowej.

— Ta ugoda to było nasze „być albo nie być” — mówi Barbara Cetera, wiceprezes Temedu.

Spółka spłaciła zobowiązania w ciągu dwóch lat — głównie dzięki sprzedaży niepotrzebnego budynku. W tym czasie przedsiębiorstwo miało poważne trudności ze zdobyciem środków obrotowych. Żaden bank nie chciał kredytować zadłużonej firmy.

Temed produkujący sprzęt do reanimacji i intensywnego nadzoru zatrudniał niegdyś niemal 1000 osób i prowadził intensywny handel ze Wschodem. Teraz zakład produkuje wyłącznie na rynek polski, ma 80 pracowników, a odbiorcami wytwarzanych w Zabrzu urządzeń są niewielkie, ubogie szpitale w małych miastach.

— Te duże zaopatrują się zwykle w znacznie droższy sprzęt zachodni. Małych nie stać nie tylko na kosztowną aparaturę, ale także na drogi serwis — wyjaśnia Barbara Cetera.

Zdaniem wiceszefowej Temedu, za kiepską sytuację przedsiębiorstwa odpowiedzialna jest firma SVRD zarządzająca nim w latach 1994-1995, która nie przeprowadziła restrukturyzacji spółki.

Wkrótce 80 proc. akcji zabrzańskiego zakładu przejmie jeden z ubiegających się o niego inwestorów krajowych. Warunkiem zakupu jest utrzymanie dotychczasowej produkcji. Przed sfinalizowaniem transakcji prezes Cetera nie ujawnia, kto stara się o Temed. Nie zdradza też, ile wyniosła ubiegłoroczna strata spółki. AMB

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestor kupi Temed bez długów