Inwestor w poślizgu

Maria Trepińska
23-12-2005, 00:00

Ślimaczy się pozyskanie inwestora, który skończyłby budowę WRJ. Na inwestora na razie nie ma zgody resortu skarbu.

Walcownia Rur Jedność (WRJ), kontrowersyjna inwestycja, która kosztowała około 600 mln zł, głównie państwowych pieniędzy, ciągle czeka na inwestora. Na ukończenie zakładu w Siemianowicach Śląskich potrzeba 150-200 mln zł. Towarzystwo Finansowe Silesia (TFS), które ma 40,7 proc. udziałów w WRJ, doprowadziło 19 października wraz z konsorcjum banków do podpisania wstępnej umowy z Sinarą Trading (ST) należącą do rosyjskiego koncernu TMK. Inwestor oferuje syndykowi za walcownię 37,5 mln EUR i ma ukończyć budowę. Liczył, że jeszcze w tym roku zakład przejmie. Już wiadomo, że tak się nie stanie. Brak zgody resortu skarbu.

— Dopiero 10 stycznia walne Silesii ma się zająć WRJ — mówi Tadeusz Wenecki, prezes TFS.

Tymczasem 21 grudnia minął termin wstępnej umowy z rosyjskim inwestorem. Co dalej?

— Sinara Trading podtrzymuje zainteresowanie, dlatego przedłużamy termin o kolejny miesiąc — mówi prezes TFS.

Brak decyzji walnego TFS może skomplikować pozyskanie inwestora. WRJ ma być zrestrukturyzowana poprzez upadłość likwidacyjną. Jej zarząd złożył w sądzie wniosek w tej sprawie.

— Nie ma jeszcze wyznaczonego terminu rozprawy — mówi Tadeusz Wenecki.

W ubiegłym roku WRJ zawarła układ z wierzycielami, z którego się nie wywiązała. Ma ponad 0,5 mld zł długu. Zdaniem Władysława Presaka, prezesa WRJ, firma spełnia kryteria upadłości likwidacyjnej. Wtedy inwestor kupiłby zakład od syndyka bez obciążeń finansowych.

Od kilku lat walcownią zajmuje się ABW. Z różnym skutkiem. Prokuratura w Katowicach prowadzi śledztwo. Bada kilka wątków dotyczących WRJ, m.in. korupcyjne, fałszowania dokumentów, przekroczenia wydatków. W 2006 r. powinny pojawić się pierwsze zarzuty.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maria Trepińska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestor w poślizgu