Inwestor zamknie dworzec w Kielcach

DI, PAP
26-07-2013, 00:00

Spółka PKS2, która kupiła PKS Kielce, zamknie dworzec autobusowy oraz zwolni pracowników firmy. Władze miasta twierdzą, że to szantaż.

Warszawskie przedsiębiorstwo PKS2 chciało przebudować kielecki dworzec na centrum handlowe (zachowując funkcje dworca). Pomysł nie podobał się kieleckim radnym, o czym pisaliśmy w „PB” na początku lipca. Ostatecznie wczoraj rada miejska przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego dla terenów, na których znajduje się kupiony przez PKS2 dworzec.

Decyzja uniemożliwia planowaną przez inwestora gruntowną przebudowę obiektu. Projekt budowy przez inwestora Zintegrowanego Centrum Komunikacyjnego w Kielcach zakładał zachowanie charakterystycznej kopuły dworca z przełomu lat 70. i 80. ubiegłego stulecia i obudowanie jej budynkami z funkcjami komercyjnymi.

PKS2 poinformowało wcześniej, że zamierza odsłonić od strony ulicy Czarnowskiej widok na „stary dworzec”, uznawany za jeden z architektonicznych symboli Kielc. Inwestor planował zlikwidowanie ruchu okrężnego dla autobusów wokół rotundy dworca. Miasto natomiast chce zachować bryłę budynku w niezmienionym kształcie z zachowaniem dotychczasowej organizacji ruchu.

— Radni zdecydowali, że nie dają żadnej szansy przedsiębiorstwu. Konsekwencje są jasne — spółka dzisiaj przynosi straty, nie ma żadnej szansy na rozwój. Nie ma żadnej możliwości ratowania „perły Kielc”, którą my chcieliśmy ratować w przeciwieństwie do radnych miasta — powiedział po głosowaniu pełnomocnik inwestora — spółki PKS2 Rafał Trusiewicz.

Potwierdził, że dworzec zostanie zamknięty. Dodał też, że pracownicy PKS Kielce „w ogromnej rzeszy będą zredukowani”. Inwestor nie ma dalszych planów w stosunku do dworca i pozostałej części przedsiębiorstwa. Wojciech Lubawski, prezydent Kielc, uznał decyzję inwestora za szantaż.

— To nie jest inwestor, który zasługuje na partnerstwo w moim odczuciu. Jeśli chce realizować szantaż, to może szantażować, ale nie nas — powiedział dziennikarzom. Zdaniem prezydenta, decyzja inwestora o ewentualnym zamknięciu dworca nie spowoduje problemu dla organizacji komunikacji autobusowej Kielc. Miasto ma już przygotowany plan na wypadek wyłączenia dworca z użytkowania przez inwestora.

JUŻ PISALIŚMY

„PB” z 5.07.2013 r.

Spółka PKS2 kupiła PKS Kielce od skarbu państwa za 9,8 mln zł. Deklarowała inwestycje rzędu 100 mln zł, jednak prezydent Kielc od początku był przeciwny planom inwestora.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Inwestor zamknie dworzec w Kielcach