Czytasz dzięki

Inwestorzy czekają na decyzję EBC

Przemysław Kwiecień
opublikowano: 04-02-2008, 00:00

W tym tygodniu uwaga skupi się na Europie. W Stanach nie są przewidziane dane, które mogłyby diametralnie zmienić obraz makroekonomiczny. W Europie mamy zaś posiedzenie ECB i Banku Anglii.

Najwięcej emocji budzi decyzja Banku Anglii, gdyż tam perspektywa stóp nie jest do końca jasna. Sektor finansowy ma spore kłopoty, gospodarka zwalnia, a prezes Mervin King jak ognia boi się inflacji. Scenariusz bazowy to cięcie rzędu 25 pkt baz. ECB nie sprawi raczej niespodzianki, pozostawiając stopy na niezmienionym poziomie, ale jeśli taka retoryka ma sprzyjać euro i doprowadzić do kolejnych rekordów na parze EUR/USD, musi jej towarzyszyć stabilny wzrost gospodarczy.

Euro pokazało w styczniu, że mimo sprzyjających danych pokonanie rekordu z listopada okazało się niemożliwe. Nie bez znaczenia będą europejskie dane makroekonomiczne: aktywność w usługach, zamówienia i produkcja przemysłowa w Wielkiej Brytanii i w Niemczech.

Przemysław Kwiecień

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Kwiecień

Polecane