Inwestorzy dostaną 700 mln zł

MAG
opublikowano: 24-10-2011, 00:00

Znamy kolejne szczegóły dotyczące działania 4.5, na które czeka 40 firm. Nabór wniosków w ciągu 3 miesięcy.

W ostatni piątek Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) poinformowało, że w ciągu trzech miesięcy zostanie ogłoszony nabór wniosków o dofinansowanie dla firm planujących inwestycje produkcyjne (4.5.1) oraz w sektorze nowoczesnych usług (4.5.2). Do podziału będzie 700 mln zł. Od ogłoszenia naboru do jego rozpoczęcia Ministerstwo Gospodarki (MG), które zajmuje się programem, da firmom miesiąc. Nabór potrwa około dwóch tygodni i będzie prowadzony w trybie zamkniętym. To oznacza, że projekty będą oceniane na podstawie punktacji, a nie terminu złożenia. Rok temu, gdy konkurs był otwarty, przez trzy dni i noce w okolicach Święta Zmarłych w holu budynku MG stała kolejka.

— Bardzo mi się podoba, że MRR zdecydowało się na ogłoszenie tego komunikatu, to pozwala przedsiębiorcom dobrze się przygotować. Nie ma jeszcze reguł, ale można antycypować zmiany i już zaczynamy przygotowywać projekty — mówi Magdalena Burnat-Mikosz z Deloitte.

Kilka warunków

Zmienione kryteria — bo tym razem konkurs ma być skierowany nie tylko do dużych koncernów, ale także do firm z sektora MSP — zostaną zatwierdzone pod koniec listopada. O wsparcie będą się mogły starać firmy z innowacyjnymi projektami z komponentem prowadzenia prac badawczo-rozwojowych, a dotacje na tworzenie miejsc pracy dostaną przedsiębiorcy zatrudniający wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Ponieważ pieniądze pochodzą z funduszy unijnych na lata 2007-13, MG musi się spieszyć z ich rozdysponowaniem. Dlatego wnioskodawcy będą zobowiązani do dostarczenia dokumentacji środowiskowej i pozwolenia na budowę w ciągu 10 miesięcy od podpisania umowy o dofinansowanie. Projekty będą musiały zostać zrealizowane do końca drugiego kwartału 2015 r.

Chętnych nie brakuje

Działanie 4.5 daje inwestorom największe wsparcie, więc kolejka chętnych czeka. Z szacunków „Pulsu Biznesu” wynika, że tylko największe firmy konsultingowe mają 40 potencjalnych projektów. Wsparcie z tego działania dostały m.in. koncern Pilkington Automotive, który buduje w Chmielowie obok Sandomierza nowy zakład szyb samochodowych za 450 mln zł (50 mln zł), czy IBM, który rozbudowuje centrum usług we Wrocławiu (85 mln zł).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAG

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu