Inwestorzy liczą na studentów

opublikowano: 17-02-2019, 22:00

Inwestycje w akademiki na świecie przekroczyły już 13,5 mld EUR. W Polsce też przybywa chętnych do ich budowy.

Sektor nieruchomości alternatywnych, do których zaliczane są prywatne akademiki, potwierdził już swój potencjał generowania stabilnego i solidnego zwrotu z inwestycji m.in. w Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Z najnowszego raportu CBRE („Insights to Student Housing”) wynika, że wysokość inwestycji w domy studenckie wzrosła w Europie Zachodniej od 2010 r. aż o 859 proc., co pozycjonuje je jako jedną z najszybciej rozwijających się klas aktywów. W Polsce segment stanowi na razie niszę, ale zainteresowanie rośnie.

DOMY STUDENCKIE:
DOMY STUDENCKIE:
Prywatne akademiki tworzą atrakcyjne części wspólne — jak np. projektowana w obiekcie Student Depot na Woronicza w Warszawie — pomagające młodym ludziom z różnych krajów w nawiązywaniu relacji.
Fot. ARC

Studenci zagraniczni w Polsce stanowią jedynie 5,10 proc. ogółu uczniów szkół wyższych, ale ich udział będzie się zwiększał. Szacuje się, że przez kolejne trzy lata liczba studentów z zagranicy wzrośnie o 74,6 proc., co oznacza, że do 2022 r. będziemy gościć w Polsce 120 tys. obcojęzycznych żaków. Według CBRE największy popyt na obiekty dla studentów zanotuje Warszawa, gdzie po ukończeniu obecnie rozpoczętych projektów w 2020 r. wciąż będzie długoterminowe zapotrzebowanie na ponad 43 tys. miejsc noclegowych. W Krakowie liczba łóżek potrzebnych dla uczniów szkół wyższych wzrośnie do około 33,5 tys., a w Gdańsku do 18 tys.

— Banki w Polsce nie mają dużego lokalnego doświadczenia w finansowaniu mieszkań dla studentów, jednak coraz częściej, opierając się na wiedzy i doświadczeniu grup aktywnych na rynkach europejskich, deklarują zainteresowanie finansowaniem mieszkań studenckich i na etapie budowy, i na etapie inwestycji również w Polsce — mówi Paweł Rudiak, ekspert CBRE.

Zainteresowanie tym segmentem nieruchomości potwierdzają też plany firm, które inwestują w domy studenckie. Na rynku prywatnych akademików już od 2014 r. aktywnie działa Student Depot.

— Posiadamy już 1554 łóżka w domach studenckich w Poznaniu, Łodzi, Lublinie oraz Wrocławiu, a 488 już udostępniliśmy w rezerwacji online w naszym najnowszym obiekcie na warszawskim Mokotowie przy ul. Woronicza 37. Planujemy w ciągu najbliższych trzech lat dostarczyć na rynek 2-3 tys łóżek w największych miastach — mówi Jolanta Bubel, CEO Student Depot.

Jakub Bartos, Head of Residential w Golub GetHouse, informuje, że firma we współpracy z CA Ventures International przygotowuje do oddania pierwszy akademik pod marką LivinnX. Obiekt na 713 łóżek na krakowskim Zabłociu przy ulicy Romanowicza 4 powita pierwszych mieszkańców wraz z rozpoczęciem roku akademickiego 2019/20.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane