Inwestorzy mogą liczyć na uspokojenie nastrojów

Robert Kurowski
opublikowano: 11-03-2008, 00:00

Sesja w poniedziałek zakończyła się solidnym wzrostem WIG20. Zwłaszcza przyjmując za odniesienie przecenę, do jakiej doszło na GPW w ubiegłym tygodniu. Należy zauważyć, że w poniedziałkowy poranek indeksy GPW podążały w ślad za rynkami w Europie.

W kolejnych godzinach sytuacja na GPW stopniowo się poprawiała się. W południe WIG20 należał do najmocniejszych indeksów spośród giełd, na których w tym czasie handlowano. Można przypuszczać, że pewien wpływ na skalę odreagowania wywarła umiarkowana aktywność inwestorów (obroty skupione na kilku walorach) oraz czynniki techniczne, tj. próba obrony indeksów przed spadkiem poniżej minimów z końca stycznia.

Na rynku akcji GPW doszło do wyraźnej polaryzacji, ponieważ odreagowanie stało się udziałem głównie największych spółek. Z WIG20 na koniec dnia na wartości straciły tylko cztery firmy (KGHM, CEZ, GTC, Polnord). Reszta blue chipów notowała zwyżkę cen, w tym m.in.: PKO BP (+2,7 proc.), Pekao (+3,96 proc.), BZ WBK (+3,03 proc.), Bank BPH (+4,11 proc.), PKN (+2,93 proc.), PGNiG (+5,38 proc.). Spółki sektora finansowego znalazły się w centrum uwagi, choć branża ta postrzegana jest jako ryzykowna.

Na szerokim rynku na uwagę zasługuje zyskujący od początku miesiąca kurs Novity (+12,56 proc. w poniedziałek). Powodem zwyżki — jak się wydaje — jest wzrost zaangażowania w akcjonariacie inwestora Krzysztofa Moski. z kolei na cenę walorów Karen Notebook (+10,14 proc.) podziałały zapowiedzi prezesa Komputronika (+1,55 proc.) dotyczące ceny w wezwaniu i planów dla spółki.

Na zamknięciu WIG20 zyskał 1,78 proc., podczas gdy WIG +1,32 proc., a mWIG40 +1,03 proc. Zniżkował tylko sWIG80 — o 0,11 proc. Obroty wyniosły 1,3 mld zł. Pod koniec tygodnia napłynie wiele informacji makro, które mogą zadecydować o tendencji na rynkach akcji. Kolejne dwa dni powinny być kontynuacją poniedziałku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Kurowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Rynek , Cena , Ceny , Cez