Inwestorzy nie pozwalają na długie spadki notowań

Artur Sulejewski
opublikowano: 15-07-1999, 00:00

Inwestorzy nie pozwalają na długie spadki notowań

Wczorajsze notowania przyniosły kontynuację wtorkowych spadków. Jednak ich tempo uległo wyraźnemu wyhamowaniu. W środę przed południem najważniejsze indeksy giełdowe (WIG i WIG 20) straciły nieznacznie na wartości, odpowiednio 0,4 oraz 0,2 procent. Ten ostatni w godzinach popołudniowych, podczas notowań ciągłych zdołał jednak wykonać ruch zwrotny i na koniec dnia odrobił straty poniesione na fixingu.

CORAZ WIĘCEJ zwolenników na rynku ma teoria, że warszawski parkiet stoi w obliczu głębszej korekty notowań. Dotkliwe spadki nie mają jednak na razie miejsca, a jeśli już występuje korekcyjna przecena, to nie trwa ona zbyt długo i nie jest bolesna. Wydaje się, że taka sytuacja wynika z prozaicznej przyczyny. Prawdopodobnie do gry włączają się nowi uczestnicy, którzy na wcześniejsze wzrosty nie zdążyli odpowiednio zareagować lub też zbyt pośpiesznie zdecydowali się na zamknięcie swoich pozycji. W ten sposób na rynku może utrzymywać się nadmiar wolnej gotówki.

Z JEDNEJ strony nikt nie chce kupować akcji na samej górce. Z drugiej istnieje obawa, że znowu można się spóźnić. Kolejne rekordy ustanawiane w szybkim tempie przez główny indeks giełdowy stanowią jednak z pewnością nie lada pokusę. Żaden z inwestorów nie chce przegapić kolejnej fali wzrostów, która pozwoli godziwie zarobić. Wartość obrotów utrzymująca się na parkiecie, która stale przekracza poziom 200 mln zł, pozwala zająć swobodnie odpowiednie pozycje, nie wpływając przy tym w dużym stopniu na poziom ustalających się kursów akcji. W tej sytuacji wydaje się, że dwie ostatnie spadkowe sesje niektórzy inwestorzy wykorzystali jako sprzyjającą okoliczność do zaistnienia na naszym rynku akcji.

DODATKOWO przekonać ich do tego mogły wypowiedzi Hanny Gronkiewicz-Waltz. Przewodnicząca RPP rozwiała pojawiające się w ostatnim czasie obawy związane z wysokością podstawowych stóp procentowych obowiązujących w kraju. Jej zdaniem, w najbliższym okresie pozostaną one na dotychczasowym poziomie. 21 lipca na swym posiedzeniu RPP zajmie się sprawami związanymi z obniżeniem rezerw obowiązkowych, które banki zobligowane są odprowadzać na konto banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Artur Sulejewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy nie pozwalają na długie spadki notowań