Inwestorzy obstawiają przecenę pszenicy

Poprawa pogody w amerykańskim stanie Kansas wzmaga obawy inwestorów przed globalną nadprodukcją ziarna.

Ilość krótkich pozycji spekulacyjnych netto na rynku pszenicy wzrosła w ubiegłym tygodniu o 4,2 proc. — wynika z danych amerykańskiego regulatora rynku. Nastawienie inwestorów jest najbardziej niedźwiedzie od 2006 r., kiedy rozpoczęto gromadzenie statystyk.

Tymczasem jeszcze na początku stycznia inwestorzy spodziewali się zwyżek cen pszenicy. Perspektywy rynkowe pogarsza poprawa warunków pogodowych w USA, będących największym eksporterem ziarna na świecie, a zwłaszcza wychodzenie z suszy stanu Kansas.

— Warunki w głównych regionach uprawy na świecie są dość dobre i to znowu daje nadzieję na dobre zbiory — komentował w wypowiedzi dla agencji Bloomberg Peter Sorrentino, zarządzający firmy inwestycyjnej Huntington Asset Advisors. Obfite zbiory zanotowali w tym sezonie producenci z półkuli południowej. Wilgotna pogoda w Rosji

daje nadzieję na dobre żniwa w tym będącym czwartym eksporterem na świecie kraju, a obfitość ziarna powinna skutkować zniesieniem narzutów na eksport. Tymczasem kwietniowe opady na Wielkich Równinach zmniejszyły zagrożenie suszą. Producenci w Kansas spodziewają się wyprodukować o 17 proc. więcej pszenicy niż w rekordowo nieurodzajnym ubiegłym roku, wynika z sondażu zamówionego przez amerykański departament rolnictwa.

— Zasiewy próbują się odbudować po suszy, ale to nie będzie łatwe — oceniał jeden z plantatorów, z którymi rozmawiałdziennikarz agencji Bloomberg. Globalne zapasy pszenicy już teraz są na najlepszej drodze, by sięgnąć najwyższego poziomu od czterech lat. Skutkiem jest wzrost konkurencji cenowej między najważniejszymi eksporterami ziarna na świecie, oceniają eksperci.

W poniedziałek na giełdzie towarowej w Chicago za buszel pszenicy płaciło się 479,9 USD, o 0,5 proc. mniej niż w piątek i 32,9 proc. mniej niż przed rokiem. W pszenicę można zainwestować poprzez certyfikaty, notowane na warszawskiej giełdzie oraz instrumenty pochodne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu