Inwestorzy omijają fundusze

GN
opublikowano: 16-06-2011, 00:00

W maju klienci masowo przynosili pieniądze do TFI. Ale równie chętnie je zabierali, więc saldo wyniosło ledwie 2 mln zł.

W maju klienci masowo przynosili pieniądze do TFI. Ale równie chętnie je zabierali, więc saldo wyniosło ledwie 2 mln zł.

Tak aktywni, jak w maju, klienci TFI w tym roku jeszcze nie byli. Kupili jednostki za 7,06 mld zł (w kwietniu za 5,4 mld zł) — wynika z danych Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami. Euforii nie ma, bo w tym samym czasie wycofali z nich 7,06 mld zł, więc saldo wyniosło symboliczne 2,4 mln zł (w ubiegłym roku średnio do funduszy napływało miesięcznie 782 mln zł).

— Sprzedaż jest słaba od dłuższego czasu, tylko nie było tego widać przez duże napływy do funduszy pieniężnych od inwestorów instytucjonalnych. Aby do zakupów ruszyli klienci detaliczni potrzebne jest uspokojenie w gospodarce i wyraźny trend. Hossa na obligacjach wyhamowała, a akcje mimo dwuletnich wzrostów nie przyciągają — mówi Marcin Bednarek, członek zarządu BPH TFI.

— Wycofują przede wszystkim klienci funduszy przeznaczonych dla szerokiego grona odbiorców, natomiast fundusze przeznaczone dla zamożniejszych inwestorów, w tym firm, wciąż cieszą się sporym zainteresowaniem — zauważa Anna Zalewska, analityk Analiz Online.

W sumie od początku roku do TFI napłynęło 730 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku 5,9 mld zł.

— Banki, szczególnie te duże, nie przystąpiły jeszcze do przenoszenia pieniędzy z lokat do funduszy. Pieniędzy na lokatach przybywa, klienci nie dostrzegają, że przy inflacji na poziomie 5 proc., na tym tracą. Zamożni klienci już się zastanawiają czy nie czas zaryzykować. Do końca wakacji sprzedaż funduszy raczej się nie ożywi — mówi Paweł Cichoń, szef sprzedaży Quercus TFI.

Skończyła się trzymiesięczna dobra passa funduszy akcyjnych. O ile w kwietniu napłynęło do nich blisko 300 mln zł, to w maju odpłynęło 7 mln zł. Saldo klasycznych wyniosło 72 mln zł, ale małych i średnich spółek -62 mln zł, a sektorowych -17 mln zł. Trwa odwrót od funduszy pieniężnych, w maju straciły 370 mln zł, ale aż 283 mln zł z tego skutek wycofania z własnego funduszu przez Energę.

Liderem sprzedaży była Idea TFI. Na drugim biegunie znalazła się Opera, z której odpłynęło ponad 0,5 mld zł. Ale to głównie efekt umorzeń w funduszach zamkniętych dedykowanych pojedynczym inwestorom. Wzięciem cieszyły się fundusze Pioneer Pekao: Zmiennej Alokacji pozyskał 127 mln zł, a Obligacji Strategicznych 105 mln zł. Ponad 100 mln zł napłynęło także do BPH Multi Inwestycji i Arki Akcji Tureckich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: GN

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu