Inwestorzy polubili polskie nieruchomości

  • Marta Sieliwierstow
18-01-2016, 22:00

Nieruchomości komercyjne: na inwestycjach w biura, centra handlowe i magazyny najwięcej zarabiają Amerykanie i Niemcy

W 2015 r. inwestorzy wydali na polskie nieruchomości 4 mld EUR — o 22 proc. więcej niż przed rokiem — wynika z szacunków CBRE. To najlepszy wynik od czasu kryzysu finansowego w 2009 r., wciąż jednak niższy od rekordowo dobrego 2006 r., w którym wartość transakcji inwestycyjnych przekroczyła 5 mld EUR. Jeszcze pod koniec września nie było wiadomo, że wartość transakcji będzie aż tak wysoka. Aktywność inwestorów po spokojnych trzech pierwszych kwartałach 2015 r. zwiększyła się znacząco w czwartym kwartale i osiągnęła 2,4 mld EUR. Na całoroczny wynik wpłynęły dwie duże transakcje, w tym przejęcie pakietu akcji Echo Investment przez fundusze Oaktree i PIMCO (zarządzane w Polsce przez Griffin Real Estate) oraz przejęcie części spółek celowych Trigranit przez TPG Real Estate. Wśród krajów Europy Środkowo-Wschodniej Polska jest liderem pod względem wartości inwestycji. Na drugim miejscu z inwestycjami o wartości 2,7 mld EUR są Czechy.

POZA CENTRUM:
Wyświetl galerię [1/2]

POZA CENTRUM:

Rynek biurowy w Warszawie ma teraz trudniejszy czas, dlatego inwestorzy bardziej się skupiali na inwestycjach w stolicach regionów — mówi Przemysław Felicki, dyrektor działu rynków kapitałowych CBRE. Marek Wiśniewski

Handel na celowniku

Rosnące zainteresowanie zagranicznych inwestorów polskimi nieruchomościami widoczne było już od 2013 r., a wartość i liczba transakcji zawartych w minionych dwunastu miesiącach to potwierdzają. Ciekawą zmianą są natomiast zakupy zagranicznych inwestorów poza Warszawą. Inwestycje w sektorze biurowym w stolicach regionów stanowiły 57 proc. wszystkich transakcji przeprowadzonych w tym sektorze w 2015 r. Wśród największych ubiegłorocznych transakcji są: sprzedaż centrum handlowego Riviera w Gdyni i Starego Browaru w Poznaniu — za każde z nich nabywcy zapłacili po około 290 mln EUR. To właśnie centra handlowe zdominowały rynek transakcyjny w 2015 r. Wartość transakcji na rynku handlowym wzrosła prawie czterokrotnie w porównaniu do 2014 r. i wyniosła 55 proc. wartości wszystkich zawartych umów (około 2,2 mld EUR).

— Zawsze chętnie inwestowano na rynku handlowym. Obecna sytuacja jest składową różnych czynników, m.in. tego, że w 2015 r. otwarto kilka dużych i atrakcyjnych centrów handlowych, a ich właściciele, obserwując sytuację na rynku, zdecydowali się na sprzedaż — mówi Przemysław Felicki, dyrektor działu rynków kapitałowych CBRE. Na zakupy biurowców inwestorzy wydali 1,3 mld EUR, a na magazyny 0,5 mld

Wysokie progi

Aż 89 proc. pieniędzy inwestowanych w polskie nieruchomości pochodzi od inwestorów zagranicznych. Najwięcej kupują Amerykanie i Niemcy. Mają odpowiednio 36 i 27 proc. udziału w transakcjach zawartych w ubiegłym roku. Jedynie około 10 proc. zainwestowanych pieniędzy pochodzi od rodzimych inwestorów. Dla nich wciąż największą barierą jest wysokość inwestycji i brak odpowiednich narzędzi, np. REIT (Real Estate Investment Trust), pozwalających na długoterminowe zainwestowanie mniejszych kwot.

— Rodzimym inwestorom nie sprzyjają przepisy. Fundusze emerytalne nie bardzo mogą, ale też nie zawsze chcą inwestować w nieruchomości. Poza tym brakuje kapitału. Choć są pierwsze pozytywne przykłady, na przykład Reino Partners, któremu udało się kupić kilka nieruchomości, to potrzebujemy jeszcze wielu lat, żeby ta sytuacja się zmieniła — mówi Przemysław Felicki. Stopy zwrotu, jakie osiągają inwestorzy na polskich nieruchomościach, wahają się od 5,5 do 6,5 proc. w zależności od typu budynku i jego położenia. Największy zwrot dają inwestycje w najlepsze budynki biurowe w miastach regionalnych, najniższy — w centra handlowe. Eksperci szacują, że 2016 r. będzie równie udany pod względem wartości transakcji zawieranych na rynku komercyjnym w Polsce. Jednocześnie na szczyt zainteresowań inwestorów powinny powrócić biurowce w związku z dużą liczbą atrakcyjnych obiektów, które były w przygotowaniu i budowie w ostatnich miesiącach.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Inwestorzy polubili polskie nieruchomości