Inwestorzy realizują duże projekty

Katarzyna Kozińska
opublikowano: 11-06-2003, 00:00

Rynek inwestycji venture capital w Europie zaczął się zmieniać. Tradycyjne inwestycje w spółki rozwijające się są wypierane przez transakcje wykupu całych podmiotów, których pozbywają się duże korporacje. Także w Polsce pojawiły się nowe możliwości finansowania projektów.

W 2002 w Europie fundusze private equity zainwestowały w sumie 27,6 mld EUR. Z tego aż 16,9 mld EUR (61 proc.) ulokowały w inwestycjach polegających na przejęciu całej firmy od poprzednich właścicieli (buy-out).

— Wynika to z dokonującej się we wszystkich branżach restrukturyzacji dużych firm, które koncentrowały się na podstawowej działalności, pozbywając się spółek niestrategicznych — wyjaśnia Barbara Nowakowska, dyrektor Polskiego Stowarzyszenia Inwestorów Kapitałowych.

Takimi projektami zaczęły się również interesować fundusze działające w Polsce. Enterprise Investors bez powodzenia startował w przetargu na przejęcie od Elektrimu telewizji kablowej Aster City. Ostatecznie na początku roku, za 110 mln EUR, spółka przeszła w ręce konsorcjum trzech inwestorów finansowych, w tym działającego w Polsce Argus Capital i Hicks Muse Tate Furst, jednej z największych instytucji tego typu na świecie. Transakcja pokazała, że polskim rynkiem interesują się duże zagraniczne fundusze, które szukają drogich transakcji, o wartości co najmniej 100 mln EUR.

Zdaniem Stevena Buckleya, szefa funduszy zarządzanych przez Innova Capital, jest jeszcze jeden powód ograniczenia inwestycji w spółki na etapie rozwoju.

— Recesja wymusza obniżenie wartości transakcji, a przedsiębiorcy z grupy małych i średnich firm nie decydują się na sprzedaż swoich pakietów. Z tego samego powodu jest mniej wyjść z inwestycji niż planowaliśmy kilka lat temu inwestując w spółki — mówi Steven Buckley.

Wykupów będzie coraz więcej.

— Wzrasta wartość pojedynczych transakcji — w ciągu dwóch lat średnia kwota inwestycji pojedynczego funduszu zwiększyła się z 6 mln do 10 mln USD. Razem z partnerem strategicznym wykupiliśmy Polcard, Agora przejęła AMS. Takich transakcji będzie więcej. Obiecujący jest dla nas sektor bankowy, gdzie zaczyna się outsourcingowanie niektórych obszarów działalności — dodaje szef Innovy.

Fundusze, które zasięgiem obejmują także inne kraje Europy Środkowej poszukują podobnych projektów w Czechach, na Węgrzech, w krajach nadbałtyckich.

Nowa w Polsce, popularna w Europie, jest metoda złożonego finansowania (tzw. transakcje lewarowane) z udziałem kapitału funduszu private equity, banku oraz funduszy mezzanine. Pierwszemu funduszowi tego typu, który pojawił się w Polsce, nie udało się jeszcze zamknąć u nas żadnej transakcji.

— Wspólnie z funduszem Advent zainwestowaliśmy w firmę węgierską. W Polsce nadal staramy się wypracować transakcję z naszym udziałem i funduszami private equity. Mezzanine inwestują w formie długu, jednak zwrot z inwestycji częściowo jest realizowany z kapitału własnego spółki, w którą inwestujemy. Ta pozycja powoduje, że także liczymy na wzrost jej wyników. W przypadku problemów finansowych nie żądamy natychmiastowej egzekucji kredytu, jak to robią banki, a w razie potrzeby możemy spółkę nawet dokapitalizować — wyjaśnia Kamilla Spark z Mezzanine Management Polska.

— Te transakcje będą się powoli rozwijać. Udział banku jest dla funduszu private equity korzystny, bo obniża nasze koszty inwestycji — dodaje Steven Buckley.

Nawet fundusze, które nie porzuciły chęci inwestowania w rozwijające się przedsięwzięcia, szukają nowych branż i obiecujących sektorów. Jednym z najbardziej atrakcyjnych jest branża prywatnych usług medycznych.

— Stale próbujemy realizować eksperymentalne inwestycje. Interesuje nas szeroko rozumiany sektor ochrony zdrowia, niszowe usługi finansowe, np. odzyskiwanie i zarządzanie wierzytelnościami — mówi Jacek Siwicki, partner Enterprise Investors.

— Liczę, że po okresie głębokiego kryzysu atrakcyjna stanie się ponownie branża budowlana. Poszukujemy też projektów ekologicznych — dodaje Witold Radwański, prezes AIB WBK Fund Management.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Inwestorzy realizują duże projekty