Inwestorzy rozpoczęli wakacje

Zejście pod kreskę indeksów europejskich pociągnęło w dół notowania na warszawskiej giełdzie.

Inwestorzy przestraszyli się, że piątkowe dane wskazujące na wyraźne ożywienie na amerykańskim rynku pracy zwiększają prawdopodobieństwo zakończenia programu skupu aktywów przez Fed. Ben Bernanke zapowiedział, że bank zacznie normalizować politykę, gdy bezrobocie spadnie do 6,5 proc. W rezultacie WIG20 stracił 1,5 proc., w porównaniu z 2,0 proc. spadkiem niemieckiego DAXa. Polskim inwestorom udzielają się już wakacyjne nastroje. Po tym jak wczoraj obroty na akcjach spółek z indeksu WIG20 były najniższe od dziesięciu miesięcy, dziś także nie zachwyciły. Przyczynił się do tego leniwy handel w Nowym Jorku. Po wczorajszym Dniu Niepodległości na parkiet wróciła tylko część inwestorów.

Zaledwie część przedpołudniowych strat odrobili akcjonariusze Tauronu (-0,7 proc.). Wyniki pierwszego półrocza na kwotę 190 mln zł obciąży odpis aktualizacyjny. Jak jednak przyznali analitycy, nie powinno być to niespodzianką dla rynku. Odbicie z ostatnich dni definitywnie zakończyli sprzedający akcje Bogdanki (-0,8 proc.). W związku z programem motywacyjnym spółka wyemituje nawet 1,36 mln nowych akcji.

Do spadków wróciły notowania PGE (-1,0 proc.), które jeszcze w ubiegłym tygodniu znalazły się na historycznym minimum. Do „niedoważaj” z ceną docelową zaledwie 13,3 zł zalecenie dla spółki obniżył bank JP Morgan. To oznacza jeszcze 14 proc. potencjał spadków. Po trzech dniach zwyżek w korektę wpadł kurs PZU (-1,3 proc.). W raporcie „Wielkość (dywidendy) ma znaczenie” kupno akcji spółki zalecił DM PKO BP. Cena docelowa to 465 zł.

Najmniejszy wymiar kary spotkał małe i średnie spółki. mWIG40 stracił 0,4 proc., sWIG80 zakończył handel w okolicach kreski, a WIG Plus zanurkował o 0,5 proc.

Po korekcie wzrostowej do spadków wróciły notowania Polimex Mostostalu (+4,4 proc.). Emitent porozumiał się z wierzycielami w sprawie rozłożenia na raty odsetek, których nie był w stanie spłacić w terminie, przypadającym na ubiegły tydzień.

Wśród słabo spisujących się branż była deweloperka. Sektorowy indeks stracił (-1,1 proc.). DI Investors zaleciło kupno akcji Robygu (-1,7 proc.), wydało neutralną rekomendację dla Dom Development (-0,2 proc.) zalecenie "redukuj" dla LC Corp (-1,2 proc.).

Całość strat z przeceny sprzed dwóch tygodni odrobił Ciech (+0,6 proc.). Spółka zależna emitenta domaga się od kontrahenta, Air Products, 162 mln zł odszkodowania. Wcześniej to Air Products zażądało 99 mln zł zadośćuczynienia.

Tuż przy historycznych maksimach zastygły notowania Action (+0,0 proc.). Emitent jest w trakcie tworzenia w Niemczech spółki na bazie aktywów dystrybutora sprzętu IT, który ogłosił upadłość. Szybko rosnąca linia trendu, opisująca tegoroczne zwyżki, znajduje się na wysokości 31,9 zł. To wskazuje, że konsolidacja przed kolejnym wybiciem w górę może jeszcze potrwać.

Z miesięcznego minimum odbijają się notowania Rafako (+0,7 proc.). Spółka negocjuje końcowy kształt ugody ze spółkami z grupy Alstom, w sprawie m.in. rozliczeń finansowych i współpracy przy inwestycji w elektrowni Opole.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / GPW / Inwestorzy rozpoczęli wakacje