Inwestorzy układają medyczne puzzle

  • Alina Treptow
15-12-2014, 00:00

Z branżą trudno się rozstać — Marek Jutkiewicz jeszcze nie sprzedał Gamma Knife, a już robi podchody pod szpital Marka Stefańskiego

Przedświąteczna gorączka daje się odczuć w branży medycznej, gdzie właśnie toczą się intensywne rozmowy w sprawie przejęć. Na przełomie roku ma dojść do podpisania umowy sprzedaży warszawskiej spółki Gamma Knife, która jest właścicielem urządzenia Gamma Knife (znajduje się na terenie szpitala bródnowskiego), cybernetycznego noża, wykorzystywanego w leczeniu nowotworów mózgu. Właścicielem spółki jest dzisiaj Marek Jutkiewicz, znany inwestor giełdowy, założyciel napojowego Hoopa. W sierpniu pisaliśmy, że spółką jest zainteresowanych kilku inwestorów — branżowych i finansowych. Na ostatniej prostej, według najnowszych informacji, które udało się nam potwierdzić w trzech źródłach, pozostała sieć diagnostyczna Euromedic.

UPRZYWILEJOWANA POZYCJA:
Zobacz więcej

UPRZYWILEJOWANA POZYCJA:

Największym atutem warszawskiego Gamma Knife, które należy do znanego inwestora giełdowego Marka Jutkiewicza, oprócz doświadczonej kadry jest kontrakt z NFZ sięgający 20 mln zł. Większość konkurencyjnych ośrodków nie może liczyć na umowę z publicznym płatnikiem. Marek Wiśniewski

— Nie potwierdzam — mówi Marek Jutkiewicz.

— Bez komentarza — odpowiada Wojciech Mizerka, członek zarządu Euromedica.

Zawieszona inwestycja

Wyceny warszawskiej placówki sięgały nawet 100 mln zł. Choć zdaniem części inwestorów jest ona zbyt wysoka, szczególnie że w obecnie prowadzonym procesie aneksowania umów Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) zmniejsza wartość kontraktów. W 2014 r. placówka Gamma Knife mogła pochwalić się kontraktem z NFZ na poziomie 20 mln zł. Zdaniem ekspertów, oprócz umowy z płatnikiem największym atutem placówki jest zespół lekarzy skupiony wokół znanego w środowisku profesora Mirosława Ząbka. Co istotne — w zeszłym roku Dopico, spółka Marka Jutkiewicza, podpisała umowę w sprawie budowy na terenie stołecznego szpitala ośrodka radioterapii, wycenianego na 50-70 mln zł. Projekt stanął jednak w miejscu.

— Został zawieszony do czasu, aż sytuacja na rynku się ustabilizuje. W przeddzień wprowadzenia wielkiej reformy — pakietu onkologicznego i kolejkowego — trudno przewidzieć, co się stanie — uważa Piotr Gołaszewski, rzecznik prasowy Mazowieckiego Szpitala Bródnowskiego.

Zwraca uwagę m. in. na trudną sytuację ośrodka radioterapii w Otwocku, który należy do Euromedica. Nadal jest zmuszony przyjmować pacjentów bez kontraktu z NFZ. Bródnowski szpital nie chce powtórzyć jego błędów.

Oswajanie elżbietanek

Sprzedaż Gamma Knife nie oznacza dla Marka Jutkiewicza zakończenia przygody z medycyną. Według naszych informacji, jest on jednym z inwestorów, którzy przyglądają się szpitalowi dawnych sióstr Elżbietanek na warszawskim Mokotowie. Właścicielem odnowionej placówki, która ma ponad 100 łóżek, jest inny znany przedsiębiorca — Marek Stefański, założyciel Pol-Aquy. Remonty i wyposażenie placówki kosztowały go około 100 mln zł. Biznesmen nie odpowiedział na nasze pytania dotyczące sprzedaży stołecznej placówki. Według naszych informacji, nie ma oficjalnego procesu, a rozmowy są na wstępnym etapie. Oprócz Marka Jutkiewicza, który przygląda się placówce już po raz drugi (za pierwszym razem, gdy był jeszcze akcjonariuszem kardiologicznego Allenortu), w kolejce jest kilku innych chętnych. Stołeczny szpital odwiedzała m.in.: grupa Life z RPA (zainwestowała w krakowski Scanmed), Gruppo Villa Maria, która prowadzi we Włoszech kilkanaście szpitali, a w Polsce jest udziałowcem jednej sieci kardiologicznej, oraz Amerykanie.

Przedstawiciele branży, choć uważają, że szpital św. Elżbiety jest interesującą, wysokiej klasy placówką, nie spodziewają się, że rozmowy z inwestorami zakończą się podpisaniem umowy. Przynajmniej na razie. Przede wszystkim szpital jest w trudnej sytuacji, bo nie ma kontraktu z NFZ, a na szansę jego uzyskania musi poczekać jeszcze rok. Brak kontraktu to znacznie niższe wyceny, na które Marek Stefański niechętnie się zgodzi, szczególnie że pieniądze na inwestycje w szpital wyłożył w znacznej mierze z własnej kieszeni.

 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Alina Treptow

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Inwestorzy układają medyczne puzzle