Inwestorzy w Europie będą czekać na Wall Street

Łukasz Świerżewski
29-11-2002, 08:44

LONDYN (Reuters) - Piątkowe sesje na giełdach w Europie mogą zacząć się bez większych zmian, a inwestorzy będą czekać na wskazówki zza oceanu.

W czwartek rynki amerykańskie były zamknięte z powodu Święta Dziękczynienia. Dziś handel na nowojorskich parkietach zakończy się wcześniej niż zwykle, czyli o 19.00 czasu polskiego.

Trzeci dzień z rzędu zwyżkować mogą natomiast akcje France Telecom. Według dziennika The Wall Street Journal Europe francuski operatora zamierza opóźnić inwestycje w rozwój telefonii komórkowej trzeciej generacji w ramach programu ograniczenia kosztów, który może sięgnąć sumy dziewięciu miliardów euro.

Natomiast The Financial Times Deutschland napisał, że Deutsche Telekom myśli o sprzedaży części swojego większościowego pakietu udziałów w największym europejskim dostawcy usług internetowych - T-Mobile w ramach programu redukcji zadłużenia do końca 2003 roku do 50 miliardów euro.

Znaczenie dla rynku może mieć również publikacja danych o nastrojach w gospodarce i konsumentów strefy euro oraz wstępnych danych o inflacji w listopadzie. Informacje te mogą mieć duże znaczenie przed decyzją Europejskiego Banku Centralnego (ECB) w sprawie stóp procentowych w przyszły czwartek.

Według wypowiedzi cytowanych przez niemiecki Handelsblatt, członek rady ECB i prezes Bundesbanku, Ernst Welteke stwierdził, że obniżka o 25-50 punktów bazowych jest możliwa z powodu słabszej presji cenowej.

Citibank we Frankfurcie oczekuje, że indeks europejskich blue-chipów, Eurostoxx 50 wzrośnie na otwarciu o osiem punktów.

Natomiast bukmacherzy w Londynie spodziewają się, że brytyjski indeks FTSE zacznie notowania siedmiopunktową zwyżka, francuski CAC-40 zyska pięć punktów, a niemiecki DAX może nieznacznie spaść lub wzrosnąć do siedmiu punktów.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Świerżewski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Inwestorzy w Europie będą czekać na Wall Street