Inwestorzy zaczęli tydzień w minorowych nastrojach

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 03-02-2009, 00:00

Na parkietach europejskich karty znów rozdają sprzedający. Inwestorzy obawiają się, że globalny kryzys przełoży się na wyniki finansowe spółek. Rano z niepokojem zareagowano na informacje z Dalekiego Wschodu (m.in. załamanie eksportu Korei Południowej). Zignorowano za to doniesienia z Chin, sugerujące poprawę koniunktury gospodarczej.

Pozytywnie wyróżnił się Allied Irish Banks. To zasługa spekulacji, że już dzisiaj irlandzki rząd zainwestuje nawet 8 mld EUR w dwa największe tamtejsze banki. Powody do zadowolenia mieli też akcjonariusze Ryanair. Największe niskobudżetowe linie lotnicze w Europie chcą wypracować w tym roku zysk, w czym pomóc ma znaczący spadek cen paliw.

Na drugim biegunie znalazła się m.in. belgijska spółka Delhaize Group (ma sieć supermarketów Food Lion) oraz holenderski Royal Ahold (właściciel sieci handlowej Stop and Shop). Obie sieci działają w USA. Specjaliści z JP Morgan obniżyli ocenę inwestycyjną wspomnianych spółek.

Tadeusz

Stasiuk

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Transport i logistyka / Inwestorzy zaczęli tydzień w minorowych nastrojach